Waves Nedir? Ne İşe Yarar?

Waves Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Kripto paralara yatırım yapan ya da ilgi duyan herkes büyük bir olasılıkla Waves’i duymuştur. Waves’in CEO’su ve kurucusu Sasha Ivanov isimli bir rus… 2016 senesinde, Rus yapımı olan Waves, ICO aşamasında beklenmedik bir ilgi gördü. Toplam 30 bin BTC toplamayı başaran Waves, şu ana kadar en başarılı 7. ICO’yu gerçekleştirir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda Waves ile ilgili bütün bilgileri vereceğiz.

 

 

Waves Nedir?

 

Waves, kullanıcılarının sanal varlıklarını basit ve en güvenli bir şekilde ticaretini, yayınlamalarını ve depolamalarını sağlamak için oluşturulan kripto para birimidir. Bitcoin’in de kullandığı, açık kaynak kodlu blok zincir teknolojisini kullanır.

 

Waves’in amacı, Bitcoin’in tahtına oturmak değil. Tam tersine Bitcoin ve diğer dijital para birimleri ve piyasada kullanılan tüm değerli varlıklarının (ülke paraları, altın, gümüş vs.) merkezsiz bir şekilde değiştirilip ve düzenlenip aktarılması için platform oluşturmak. Hayallerinizi süsleyen projelerinizi kodlama bilginizin olmasına gerek kalmadan ICO oluşturabilirsiniz. Bu şekilde kullanıcılardan da yatırım alabilmeniz mümkündür. Burada öncelikle 2 pazara odaklanılmış. Bunlardan birincisi blok zincirdeki kitle fonu (crowdfunding), ikincisi ise fiat transfeleri…

 

Waves’in Özellikleri

 

Kripto para birimleri ile alım satım yapabilmemiz için merkezli olan Exchange dijital borsalarını kullanmalıyız. Tam bu noktada Waves işin içine giriyor. Waves, kripto para birimi ticaretinde ve değişiminde dünya bağlantısına sahiptir. USD/EURO türünden veya Waves ile; Bitcoin, Zcash, Ethereum ve Litecoin dijital paraları ile birlikte merkezsiz ve güvenli bir borsada ticaret yapmanızı sağlamaktadır. Şimdilik ticaretinin yapılacağı Altcoin sayısı az gibi görülebilir ancak geleceği açık diğer kripto paraları da bünyesine katarak büyümeye devam edecektir. Waves’in en önemli özelliklerinden birisi ise merkezsiz yapıya sahip kripto para borsasında, komisyon ücretleri son derece düşük miktarlarda. Bilindiği üzere birçok kripto para borsasında, bir hayli yüksek komisyon oranları alınmaktadır.

 

Şimdilik test aşamasında olan Waves Ng isimli projesi tamamlandığı zaman, en hızlı işlem yapan altyapı olacak.

 

Waves En’lerin Peşinde

 

Waves’in çıkardığı, merkezsiz bir yapıya sahip borsanın ismi Waves Dex’tir. Waves Dex, şu an faaliyet gösteren Exchange borsaları kadar güvenli ve hızlıdır. Özellikle güvenlik sorunlarından etkilenmemesinin önemi büyük. Yakın bir zaman içerisinde çok daha kullanışlı bir arayüzü ile kullanıcılarına hizmet vermeye devam edecek.

 

Mevcut Exchange kripto borsalarında elinizdeki dijital para birimini, başka bir para birimi ile değiştirmek istediğinizde, öncelikle bu coinleri Bitcoin ya da Ethereum’a çevirmeniz gerekiyor. Ancak Waves Dex’te, Bitcoin ve Ethereum’a olan bağımlılığınız ortadan kalkıyor.

 

Waves Madenciliği Yapılıyor mu?

 

Popülerliğini her geçen gün arttıran Waves’in, madenciliği yapılmıyor. Bunun sebebi ise 100 milyon Waves’in tamamının piyasaya sürülmüş olmasındandır. Ancak, Waves’i tasarlayanlar bizlere farklı bir alternatif sunuyor. Bu alternatifin ismi ‘’Masternode’’ yani bir blok üretimi olan ‘’Ana Düğüm’’ anlamına gelir. Bu yöntem ile Waves kazanmanız mümkün ancak bunun için elinizde 10 bin Waves olması gerekiyor. Bu kadar Waves coine sahip olamayanlar için farklı bir seçenek sunulmuş. Blok üretiminde işlem ücretine dahil olan Waves coini kiralamak. Yani bir nevi blok zincirlemesine katkı yapmış oluyorsunuz. Blok zincir tamamlandığında ise kazanılmış olan tüm gelirler, kiraladığınız kişiye geçer. Kiralamış olduğunuz kişi, size para dağıtımını yapıyor. Elbette ki bu da risk içeriyor. Çünkü kiralamış olduğunuz Waves coinlere kimse dokunamaz ama blok zincirin tamamlanmasından gelen ödüller, coinleri kiraladığınız kişinin hesabına geçiyor. Buradan size verip vermeyeceği ise tamamen muamma… Bu sebeple Waves coini kiralarken, güvenilir kişileri bulmanız gerekir.

 

Bilgisayarınıza Waves Cüzdanı Oluşturmak

 

1- Öncelikle aşağıdaki linkten Waves Platform resmi sayfasına giriyoruz.

www.wavesplatform.com

 

2- Waves Platform web sitesine bağlandıktan sonra ‘’Download Wallet’’ butonuna basıyoruz.

 

3- Butona tıkladıktan sonra sizi sayfanın alt kısmına yönlendirecek. Burada ‘’Chrome Store’’ ve ‘’Wayes Github’’ isimlerinde ayrı ayrı 2 buton bulunur. ‘’Chrome Store’’ simgesinin alt kısmındaki ‘’Download’’ butonuna basıyoruz.

 

4- Download butonuna bastıktan sonra sizleri Chrome Web Mağazası’ndaki ‘’WayesLiteApp’’ uygulamasına yönlendirir. Bu işlemden sonra ‘’Chrome’a Ekle’’ butonuna basıyoruz.

 

5- Açılır pencerede bulunan ‘’uygulama ekle’’ yazısını seçiyoruz.

 

6- Uygulama eklendikten sonra sizleri Chrome Web Uygulamalarının olduğu sayfaya yönlendirileceksiniz ve ‘’download’’ ettiğiniz ‘’WavesLite’’ uygulaması çıkar.

 

7- Bütün adımları eksiksiz bir şekilde yaptıysanız, ‘’WavesLite’’ simgesine tıkladığınız zaman, giriş yapabileceksiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş