Tron Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Tron, Singapur merkezli Tron Vakfı tarafınca işletilen bir kripto para birimidir. Resmi internet sayfalarında yapılan açıklamada, Blockchain temelinde ‘’dünya çapında ücretsiz bir eğlence sistemi’’ kurmayı amaçladıklarını belirtmişlerdir. Protokol, kullanıcılarının veriyi özgür bir şekilde depolamasına, yayınlamasına ve kendi verilerine sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Bu olanak ile birlikte içeriğin hangi maliyet ile ve nasıl dağıtıldığına karar vermeleri sağlıyor. Ödemeler kripto para birimleri ile ve TRON’un kendi para birimi olan TRX ile de yapılabilecek. Tron 3,1 milyar dolar piyasa değeri ile 0,048 dolar değerindedir.

tron nereden alinir

Tron’un Arkasında Kimler Var?

Tron Vakfı Singapur’da, halen CEO’luk görevini yapan Justin Sun tarafınca kurulmuştur. Vakfın hedefi, akıllı sözleşmeleri kullanarak tüm dünyada kullanılabilecek ücretsiz bir eğlence sistemi tasarlamaktır. Daha iyi anlayacağınız şekilde anlatacak olursak, Tron, Steam, Apple Store ve Google Play gibi içerik dağıtıcı platformların sahip olduğu sektörü ele geçirme yeteneğine sahip bir teknolojiye sahiptir. Tron, erişim için para ödenen tüm bu platformları hedef almaktadır. Kullanıcılar, Tron ile bütün eğlence sistemine ücretsiz bir şekilde erişim sağlayabilecek. Bu amacın en güzel tarafı ise Tron’un arkasındaki iletişim kuralı, içerik oluşturanların nasıl dağıtılacağı, içerik maliyetleri gibi kararlarında alınmasını sağlamaktadır.

tron nedir

Şu ana kadar anlattığımız tüm bilgiler, Tron ile ilgili temel bilgilerdi. Bu bilgilerin dışında Tron’da en dikkat çekici şey ise, diğer sanal para birimlerinde görmeye alışkın olmadığımız sansür direncidir. Bu sistem sanal paralarda heyecan yaratıcı bir kavram… Hükümet ya da diğer etkenlerin Blockchain’i değiştirmesinin imkânsız olmasıdır. Hiçbir kişi ya da kuruluş elinizdeki coin’lere ek koyamaz ya da yapılan işlemleri tersine çeviremez. Dijital para dünyasında ‘’kullanıcının sanal cüzdanını dondurma ya da el koyma’’ gibi bir şey olamaz. Buna verilen isim ise sansür direncidir.

Tron ile sansür direncinin daha çok gerçekçi olması bekleniyor. İçerik tasarlayanlar, platformdan çekilme gibi riskler olmadan istediklerini yaratabilir ya da söyleyebilir. Mesela Apple, Bitcoin cüzdanını Apple Store’a koymak için ne kadar çaba harcadı? Tüm yaptıkları keyfi değil miydi? Apple ve Google gibi dünya devi firmalar, musluğu tutan ve her istediğini yaptıran şirketlerdir. İşte burada Tron devreye giriyor ve bu gibi durumları komple ortadan kaldırması mümkün görünüyor. Bu gibi dev firmalar her ne kadar kendilerini Dünya’nın sahibi olarak görseler de crptocurrency ismindeki meteoru unutuyorlar. Bu meteor Tron’dur ve onları tahtlarından indirebilecek bir yapıya ve teknolojiye sahiptir.

Tron Nasıl Satın Alınır?

Tron alabileceğiniz çok sayıda kripto para borsası bulunuyor. Şimdi sizlere Binance borsasından nasıl Tron alabileceğinizi detaylı bir şekilde anlatacağım.

binance cryptocurrency exchange

Tron alabilmek için Binance’a kayıtlı olmanız gerekiyor. Binance’in resmî web sayfasına girerek, hızlı bir şekilde kayıt olabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra sizden güvenlik nedeniyle doğrulama isteyecektir. Bunun için kayıt esnasında yazdığınız mail adresine girerek, Binance tarafından gönderilen maile giriş yapacaksınız. Mailin içinde doğrulama için verilmiş bir link bulunuyor. Bu linke tıkladığınız takdirde hesabınızı doğrulayacaksınız. Ayrıca hesabınızı güvenli tutabilmek için 2FA özelliğinin aktif olup olmadığını kontrol edin.

Binance’dan ilk iş olarak Bitcoin almanız gerekecek. Tron alabilmeniz için öncelikle Bitcoin, Ethereum gibi takasa izin verilen coin’lerden almanız gerekir. Bitcoin almak için sayfanın üst tarafındaki ‘’Funds’’ bağlantısına giderek ‘’Deposits & Withdrawals’’ butonuna basın.

Açılan sayfa da dijital para birimleri içerisinde Bitcoin’i bulmalısınız. Bitcoin’i bulduktan sonra hemen ön tarafında bulunan ‘’Deposit’’ seçeneğine tıklayın.

Sizin adınıza oluşturulmuş bir sanal cüzdan göreceksiniz. Bu adresi farklı bir sanal cüzdana ya da Bitcoin’lerinizi sakladığınız farklı bir kripto para borsasına kopyalamak gerekiyor. Oluşturulan adrese Bitcoin alabilmek için Tron tutarını göndermeniz gerekecek. Bir süre bekledikten sonra fonlarınız Binance’da bulunan sanal cüzdanınıza sadece birkaç dakika içerisinde yansıyacak.

Binance logosunun yanında bulunan ‘’Exchange’’ butonuna tıkladıktan sonra ‘’Basic’’ seçeneğini bulun. İnternet sayfası yüklendiği zaman sayfanın üst sağ tarafında TRX/BTC yazısını bulun. Daha hızlı arama yapabilmek için ‘’arama kutusunu’’ kullanabilirsiniz.

Grafiğin altında bulunan ‘’Buy’’ kısmında, ‘’Price’’ isimli başlıktaki ilk kutuda ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini göreceksiniz. Amount yazan 2. kutuya, satın almayı düşündüğünüz Tron coin miktarını girebilirsiniz. Cüzdanınızdaki tüm yatırımlar ile Tron alacaksanız, alt kısımda bulunan yüzde 100 butonuna tıklamanız yeterlidir. Daha sonra ‘’TRX Buy’’ seçeneğine tıklayarak, Tron’larınızı almış olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş