Toplam Ne Kadar Bitcoin Üretilebilir?

Toplam Ne Kadar Bitcoin Üretilebilir?

Bir çok kişi sistemi kurayım istediğim kadar bitcoini üretim köşeyi dönerim diye düşünmektedir. Ancak sizi kısaca bu konu hakkında bilgilendirilelim. 2009 yılında hayat geçiren Satoshi Nakamoto dijital para birimi olan bitcoin ağını oluşturmuş ve bu ağ dan belirli bir limitte çıkarılmasına izin verilmiştir. Bitcoin toplam olarak 21 Milyon ile sınırlandırılmıştır.

binance borsa

Bitcoin Çıkarmak Her Geçen Daha Zorlaşır

Bitcoin çıkarmak için madencilik yapmak gerekir. Madencilik yaparak bitcoin elde edilebilir. Ancak bitcoin ağı kurulurken bütün bitcoinler bir anda çıkmak yerine buna belli bir sınır getirilmiş olup ayrıca da yıllara göre ayrılmıştır. Her yıl ne kadar bitcoin kazanılacağı önceden bellidir. Örneğin 2017 yılında bitcoin sayısı 16 Milyon yaklaşması beklenmektedir. 2033 yılına kadar bitcoin çıkarılması elde edilecek olup toplam 21 Milyon bitcoin piyasa yer alacaktır. Buna aşağıdaki tablodan ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki tabloyu yorumlarsak gördüğünüz gibi bitcoin ilk çıkış yıllardan yani 2009 yılından 2013 yılına kadar yaklaşık 10 milyon bitcoin piyasaya sürülmüş. Daha sonraki yıllar bitcoin üretimi biraz daha yavaş ilerleyerek düzenli bir şekil almıştır.

Sürekli Bitcoin Fiyatı Yükseliyor

Bitcoin ilk çıktığında değeri yoktu. Ancak 2012 yıllarından sonra değerlenmeye başladı. Burada bir çok kişi bitcoin madenciliğine başlarken piyasa bitcoini tanımış oldu ve piyasada bitcoin kullanılabilir hale geldi. Bu sebepten dolayı bir çok kişi alışverişlerini bitcoin üzerinden gerçekleştirmiş ve yavaş yavaş bitcoin değeri oluşmaya başlamıştır. Ancak bitcoin değeri 2013 yılından sonra epey olarak yükselmiş ve günümüzde şu an değeri 1 BTC = 1000 $ arasında değişmektedir. Aslında tablodan da anlayabileceğiniz gibi her sene geçtikçe bitcoin piyasada daha az bulanacağından bitcoin sürekli olarak değer kazanabileceğiniz söyleyebiliriz. Bitcoin üretimleri belli bir zorluk aşamasına göre çıkarılmakta olup yılların belirlemiş olduğu limite göre hesaplanmak ve bu sebepten dolayı değeri de bu şekilde belirlenmektedir. Piyasaya bir anda yüksek miktarda bitcoin sürüp bitcoin değerini düşürmek gibi bir durum söz konusu değildir.

binance borsa

Bitcoin Bloklardan Oluşur

Bitcoin çalışma prensibi olarak blok blok ağlardan meydana gelmektedir. Bloklar içerisinde ise bitcoin transferleri yapılan işlemler gibi bir çok veri yer almakta olup bu verileri oluşturmaktadır. Bu bloklar madencilik sistemi ile işlenmekte ve her oluşan blok için bu işlemi yapan kişiye ödül verilmektedir. Bu ödüller 50,25,12,5 …. gibi gitmekte olup 210 bin blokta yarısına düşmektedir. Bu işlemler ve bloklanmalar yaklaşık olarak 21 milyon bitcoin elde edilene kadar devam edicek olup bu şekilde her bloklanma için ödül karşılığı bitcoinler verilecektir.

Peki ya Bütün Bitcoinler Çıkınca Ne Olacak ?

Bir çok kişinin aklında soru olan bütün bitcoinler çıkınca ne olacak sorusuna kısaca cevap verelim. Bildiğiniz gibi bitcoin transferi yaparken ufak miktarlarda fee ücretleri ödemekteyiz. Bu fee ücretleri yine aynı şekilde madencilere dağıtılacak olup yeni bitcoin üretimi olmasa bile bu fee ücretleri sayesinde madencilik devam edecektir.

Fee ücretlerini ise genellikle cüzdan uygulamaları almakta olup bu konuda bitcoin cüzdan sahipleri mining işinde daha fazla yatırım yapacakları anlamına gelmektedir. Yani aslında bitcoin madenciliği yapmak isteyen kişiler bu kesinlikle kazanamayacaklarını anlamına gelmemekte olup bitcoin transferleri devam ettiği süre boyunca bitcoin üzerinden madencilik yaparak bitcoin elde edebileceklerdir. Çünkü bitcoin üretimi bitse bile transferler ile işlem ücretlerini bu şekilde direk onlara madencilere devredilecek ve bu şekilde döngü sürekli olarak devam edecektir.

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş