Stabil Coin Nedir?

0
113
Stabil Coin Nedir

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı ve mühendisler yeni kripto paralar yaratmayı düşünmüşlerdi.

Stabil Coin Nedir (5)

Stabil Coin Nedir?

Bu kripto paralar yazılım olarak Bitcoin’e benzeyecekti. Böylelikle pek çok kripto paradan oluşturulan bir kripto para borsası yaratılacaktı. Nitekim öyle oldu. 2012 yılından itibaren çok seri bir şekilde üretimi başlayan o kadar çok altcoin oldu ki, şu an internet üzerinde üretilmek için altyapısı bulunan altcoinlerin sayısı neredeyse sonsuzdur. İşte bu şekilde ünlenen ve her biri farklı bir hizmeti kullanıcıya sunan, farklı ayrıcalıkları kullanıcıya sağlayan bu kripto para birimlerine altcoinler adını veriyoruz. Her insan, yapacağı ticarete göre ya da o dönemin umut verici para biriminin hangisi olduğuna göre istediği altcoine yatırım yapabilmektedir. Bu altcoin yatırımları ise kimilerine kazanç getirirken kimilerine kayıp getirmektedir. Stabil Coin de, bir kripto para biriminden başkası değil. Fakat Stabil Coin’in diğer kripto paralardan farklı olan özelliği, belli bir değere sabitlenmiş olarak değer değişimini yaşıyor olması. Bu değer endeksleme sistemi genelde altına ya da Amerikan Dolarına olacak şekilde düzenleniyor. Bundan dolayı Stabil Coin, kripto para dünyasında en çok duyduğumuz Ethereum ya da Bitcoin gibi kripto para birimlerinden ayrı bir noktada duruyor.

Stabil Coin Nedir (3)

Stabil Coin Dünyası

Kripto paralar bilindiği üzere çok hızlı ve ani şekilde değer kazanıp kaybediyor. Örneğin Bitcoin’in bile yalnızca 2 ya da 3 sene içerisinde 250 bin Amerikan Doları’na kadar yükselebileceği söyleniyor. Bu da elbette çekingen yatırımcılarda kuşkular uyandırıyor ve bir para birimi nasıl olur da bu kadar hızlı çıkışlar yaşar diye yatırımcılar endişeleniyor. Ethereum’un da durumu Bitcoin’den farksız. İkisi arasındaki tek fark şu an Ether’in daha düşük değerlerde seyretmesi olsa da, artış yüzdesi bakımından bu para birimleri birbirini yakalıyor. İşte bu dengesizliklerden dolayı kripto para dünyası yatırım işlemi yapmak istemeyen kişilere, yeni bir çözüm geliyor. Stabil coin, hem rahat bir şekilde tüm kripto para işlemlerinizi kripto para borsasında yapabileceğiniz, hem de altın ya da Amerikan Doları gibi değerlere sabitlendiği için çok hızlı değer kazanım ya da kayıpları yaşamayacağınız bir kripto para birimi. Özellikle kripto para dünyasına bir şekilde giriş yapıp kripto para dünyasını tanımak isteyen kişilerin, bu dünyaya girebilmek için kendilerinde cesaret bulabilecekleri bir para birimi. Çünkü sizden çok fazla özveri ya da cesaret istemiyor. Geri çekiminizi kolaylaştırıyor. Böylelikle kripto para dünyasında değer kaybetme riskiniz oldukça düşük oluyor.

Stabil Coin Nedir (1)

Stabil Coin İşlemesi

Stabil Coin, Stabil Coin’i satacak kişi tarafından piyasaya sürülmeden önce değeri sabitlenen bir kripto para birimidir. Kişi kullandığı borsa uygulamasında Stabil Coin’ini satışa çıkarmadan önce belli bir değere göre endeksler. Örneğin bu değer 1000 Amerikan Doları olabilir. Daha sonra bu endekslediği değerden satmaya başlar. Daha sonra bu stabil coin, satın alındığı kulanıcıya 1000 Amerikan Doları değerinde coin kazandırırken, satan kullanıcıdan da 1000 Amerikan Doları değerinde Coin eksiltiyor. Ve bir sonraki alışverişe geçene dek iki tarafta da herhangi bir değer değişimi olmuyor. Bu sistem paranın değiş tokuşunu kolaylaştırırlar. P2P işlemi özelliklerinin de daha pratik şekillerde kullanımını sağlıyor. Kullanıcılar para alışverişi yapmaktan çekinmeyerek borsayı canlı tutmuş oluyorlar. Stabil Coin kullanıcıları tehdit etmeye Coin’lerden bir tanesi olduğu için gelecek dönemlerde yatırımcı miktarında artış gözlenmesi bekleniyor.

Stabil Coin Nedir (2)