Comments are closed.

Solo mining ile tek başımıza nasıl coin kazarız

Solo mining ile tek başımıza nasıl coin kazarız

 

Solo mining nasıl yapılır?

Nasıl yapıldığına bakmadan önce solo miningin ne demek olduğunu kısaca anlatmaya çalışayım. Mining yapacağınız bilgisayar üzerinden, herhangi bir havuz kullanmadan, tek başınıza kripto para birimi kazma işlemine solo mining denilir. Özellikle yeni çıkan ve zorluk derecesi 0-1 düzeylerinde olan kripto para birimlerinde avantajlıdır. Tek başınıza kazı yaptığınız için, bulduğunuz bloktaki kripto paraların tümü sizin cüzdanınıza işlenir; bunları başkalarıyla paylaşmak durumunda kalmazsınız. Sabır ve tabii ki iyi bir donanım ister.

Pandacoin (PAND) ilk çıktığı saatlerde yaklaşık 600 kh/s ile 4 saatte anca bir tane blok bulabildim ama bu blok bana 91,146 PAND kazandırdı. Bu yazıyı yazarken 42Coin (42C) için solo mining yapıyorum (6 saat oldu) ve hala tek bir blok bulamadım.Solo mining avantajları

 

Özellikle yeni çıkan ve zorluk derecesi 0 seviyelerinde olan kripto para birimlerinde yapılması kazançlıdır. İlk saatlerde kazı yapmak için havuz bile olmayabilir. Bu tür durumlarda solo mining yapmak en mantıklısıdır. Yeni çıkacak para birimleri bitcointalk.org veya litecointalk.org gibi forum sitelerinde günler öncesinden duyurulmaktadır. Bunları takip ederek kazmak istediğiniz bir kripto para birimini seçersiniz ve solo mining için hazırlığınızı yaparsınız. Para birimi çıktığı andan itibaren ise kazmaya başlar ve her bulduğunuz blokun paralarına tek başınıza sahip olabilirsiniz.

 

Solo mining dezavantajları

 

Düşük bir donanım ile kazı işlemine girişmenin pek bir anlamı olmaz genelde. Burada havuz üyeliği üzerinden kazı yapmak daha mantıklıdır. Veya zorluk seviyesi (difficulty) yüksek para birimleri solo mining ile kolay kolay elde edilemez. Bu gibi durumlarda elinizdeki donanım gücünü bir havuza ekleyip, havuz ile birlikte kazı yapmak ve size düşen paya razı olmak en doğrusu olacaktır.

 

Adım adım solo mining

 

Evvela solo mining yapacağımız kripto para biriminin cüzdanını bilgisayarımıza indirmemiz, kurmamız ve çalıştırmamız gerekiyor. Cüzdanın kurulumu ve ilk çalıştırılması ile beraber %appdata% klasöründe (Windows 7’de: C:\Users\<WINDOWS KULLANICI ADINIZ>\AppData\Roaming) bu para birimi adında bir klasör oluşturulmuş ve cüzdanın bağlantı dosyaları bu klasöre kopyalanmış olur. Burada (yoksa) .conf dosyası oluşturmamız ve düzenlememiz gerekiyor. Bu örnekteki verileri cüzdanını kurduğunuz para birimi için düzenlemelisiniz (genelde bu bilgileri duyuru yapılan sayfadan veya indirdiğiniz cüzdan dosyalarının içinde bulabilirsiniz!).

Örnek bir .conf dosyası (42Coin .conf dosyasıdır – diğer para birimleri için kullanılamaz!)

 

rpcallowip=127.0.0.1
rpcuser=***dilediğiniz bir kullanıcı adı giriniz***
rpcpassword=***dilediğiniz bir şifre giriniz***
rpcport=4242
daemon=1
server=1
listen=1
maxconnections=900
addnode=162.243.222.146
addnode=198.199.116.77
addnode=162.243.205.200
addnode=162.243.49.230

 

Şimdi cüzdanımızı kapatıp yeniden açıyoruz ki düzenlediğimiz conf dosyasındaki bilgiler işlem görsün.

 CGMiner ile solo mining

 

Cüzdanımız ve conf dosyamız sorunsuz çalışıyor, cüzdan tüm geçmiş blokları ve işlemleri senkronize etti. Solo mining için CGMiner klasöründe aşağıdaki şekilde bir .bat dosyası oluşturalım ve mining komutumuzu girelim:..

 

cgminer –scrypt -o 127.0.0.1:<RPCPORT> -u <RPCUSER> -p <RPCPASSWORD>

 

1xbit bitcoin bahis

 

  • Ekran kartınıza ve donanımınıza göre, daha yüksek bir hash değeri alabilmek için değişik parametreler kullanıyor olabilirsiniz. Bu parametreleri mining komutunuza eklemeyi unutmayınız! Bu parametreleri ve ne işe yaradıklarını, nasıl kullanılması gerektiğini önümüzdeki günlerde işleyeceğim.
  • İsterseniz .bat dosyası oluşturmadan, cmd açarak ve komutunuzu girerek kazı işlemini başlatabilirsiniz.
  • Eğer cüzdanın kurulu olduğu bilgisayardan değil, başka bir bilgisayardan mining yapacaksanız, 127.0.0.1 yerine cüzdanınızın olduğu bilgisayarın IP’sini kullanmalısınız!

Bu şekilde CGMiner kullanarak solo mining yapabilirsiniz. Başka mining programlarında da işleyiş aynıdır, sadece mining için girdiğiniz komutta bazı değişiklikler olabilir.

CGMiner ile solo mining yaptığınızda böyle bir pencere göreceksiniz. Burada ekran kartınızın hash değeri, bağlantı bilgileriniz, kabul ve reddedilen bloklar, donanım hataları, kazının zorluk seviyesi gibi bilgiler yer alır. Bu bilgileri önümüzdeki günlerde daha detaylı anlatmaya çalışacağım.

 

CGMiner penceresinde önümüze çıkan kısaltmalar ve bilgiler

 

Accepted 73ff4dec Diff 145K/130966 BLOCK! GPU 0

Tam bu bilgileri yazarken solo mining ile ilk bloğumu buldum:)

 

(5s)…….: Son 5 saniyelik ortalama hash değeri
(avg)……: Kazı başlangıcinden itibaren ortalama hash değeri
A……….: Kabul edilen pay adedi
R……….: Reddedilen pay adedi
HW………: Donanım hataları
WU………:
ST………: Kullanıma hazır iş öğeleri
SS………: Kabul edilmeyen ve reddedilen paylar
NB………: Ağda algılanan yeni bloklar
LW………: Lokalde oluşturulan çalışma birimleri
GPU 0……: Ekran kartı ID
54.0C……: Ekran kartındaki ısı derecesi
1578RPM….: Ekran kartı fan hızı
280.8K…..: Ekran kartı son 5 saniyelik ortalama hash değeri
295.1Kh/s..: Ekran kartı ortalama hash değeri
A……….: Ekran kartı üzerinden kabul edilen pay adedi
R……….: Ekran kartı üzerinden reddedilen pay adedi
HW………: Ekran kartında oluşan donanım hataları
WU………:
I……….:

 

Bağışlarınız için:

BTC: 1ABjACBnLNJHbGMBXX85Ltkig2WJthwpTf
ETH: 0x910539203795e48f08553439e49d4c01b2198e72

 1 YORUM

  1. Kısa yoldan cpu ile bitcoin kazanın. Google choreme eklentili süper bir program arkadaşlar alt üye oluşturup daha fazla kazanabiliyorsunuz denemesi bedava
    Evde ek gelir fikirleri sitesinde görmüştüm.

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş