Piyasada Ne Kadar Bitcoin Var?

Bir çok kişinin aklını kurcalayan sorudur. Acaba şuana kadar kaç tane bitcoin üretildi. Yada kaç tane üretilecek. İşte sizlerinde aklında bulunan tüm sorulara cevap veriyoruz. 31 Mart 2017 tarihi itibari ile şuan kullanımda olan bitcoin sayısı 16,246,200 bitcoindir. Yaklaşık olarak günde yeni 2 bin bitcoin üretilmektedir. Ancak bu demek değildir ki her zaman 2 bin bitcoin üretilecek. Çünkü bitcoin sayısı 21 Milyon ile sınırlanmış olup bu sayıda yıllara göre dağılmış olup her sene belli bir sınırda çıkması hedeflenmiştir. Bu sebepten dolayı 1 günde veya belli bir süre aralığında çok fazla bitcoin piyasaya sürülmesi beklenemez.

2017 Yılında Ne Kadar Bitcoin Çıkacak?

2017 yılının ilk başına çıkmış olan bitcoin sayısı 16 Milyon 77 bin seviyesi sınırlarında idir. 2017 yılının sonuna kadar çıkması hedeflenen bitcoin sayısı ise 17 milyon dayanmasa bile 16 milyon 800 bin seviyelerine dayanması beklenmektedir. Bitcoin üretimi zaman ve gün ile orantılı bir şekilde ilerlemekte olup bitcoin madenciliği yapan kişi çok güçlü bir madencilik tesisi kursa bile bu sefer zorluk hedefi artacak ve bu sebepten dolayı çıkan bitcoin sayısı yine aynı kalacaktır. Yani ne kadar az veya ne kadar çok madenci sayısı aslında direk olarak bitcoin üretim zorluğunu etkileyen unsurdur.

Bitcoin Üretimleri Ne Kadar Sürecek?

Bitcoin ilk çıktığı zamanlarda öncelikli olarak belirli bir algoritmaya göre kodlanmış ve bütün bitcoinlerin bir anda çıkması engellenmiştir. Bu sebepten dolayı bitcoinlerde çok fazla sayıda dalgalanma olması mümkün olmayacaktır. 2009 yılında deneysel olarak çıkan dijital para olan bitcoin 22 milyon adet üretilmesi şeklinde planlanmış olup yaklaşık olarak 2033 yılına kadar ise üretimi devam edecektir. Her yıl için belli bir üretim planlanması yapılmış olup bu planlanmaya göre bloklarda yer alan bitcoinler madencilere ödül olarak dağıtılacak ve piyasaya yeni bitcoinler girebilecek.

Piyasada Bitcoin Biter mi?

Piyasada sürekli olarak bitcoin döndüğü için bitcoin bitmesi veya alamamak gibi söz durumu değildir. Ancak piyasada herkes bitcoini depolayıp alışveriş yapmaz veya bitcoin banka ve borsaların bitcoinlerin az olması durumunda bu durumda talebin fazla olması sebebiyle fiyatı otomatik olarak yükselecektir. Ancak bu durum çok az bir ihtimali bulunmaktadır. İstediğiniz zaman kolayca bitcoin alabilir ve satabilirsiniz. Bu sebepten dolayı böyle durumlar ile bitcoin yaşamanız mümkün değildir. Ekonomik krizin çıkması gibi bir durum söz konusu değildir. Bitcoin bir merkez üzerinden bağlı olmayıp ayrıca bir devlet, kuruluş ve kurum tarafından yönetilmediğinde dünyada olan olaylardan hiç bir şekilde bitcoin engellenemez.

Bitcoini satmak istediğinizde bunu bir çok şekilde yapabilirsiniz. Bu şekilde bitcoin piyasada dolanmış olur ve sürekli olarak sirkülasyon halinde olur. Ayrıca bitcoinlerde alışveriş yapmak ve diğer ödemelerde kullanmanız durumunda ise yine bitcoin olan popülerliliğine arttırmakta olup sürekli bitcoine ulaşmanız mümkün olacaktır. Ayrıca bitcoini satmak veya almak istediğinizde aynı bankalara gibi bitcoin alım satım görevi gören aracı kurumlar yer almaktadır. Bu gibi yerlerde sürekli olarak bitcoin satın alma ve satma işlemlerini yapabilirsiniz.

Bitcoinleriniz cüzdanlarınızda istediğiniz süre boyunca ücretsiz olarak barındırabilirsiniz. Bu bitcoinler hiç bir şekilde silinmez ve kaybolmaz. İstediğiniz zaman istediğiniz miktarda bakiyenizde bitcoin gönderebilir ve sadece fee ücretini ödeyerek bunu yapabilirsiniz. Diğer ülkelerden bir ülkeye para göndermek çok zahmetli ve masraflı iken bitcoinle alışverişleriniz hızlı ve düşük fee ücretleri ile yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş