Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor.

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Özellikle kripto paralar üzerinden yatırım yapmak ve gelir elde etmek isteyen insanlar Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve diğer kripto paralardan alım gerçekleştirerek hedeflerine ulaşmaya çalışmaktadır. Fakat sanal para kavramını iyi kavramak ve kar yapmak adına eldeki bulgurdan da olmamak için bazı kritik noktaların kişi tarafından iyice kavranması gerekmektedir. Örneğin ülkeler arasında değer kazanıp değer kaybeden döviz yerine kripto para kullanmak insana ne gibi avantajlar kazandırmaktadır? Kullanılan sanal paranın çeşidi daha fazla kazanmak açısından önemli midir? Kripto paralara yatırım yapmak isteyen kişi başlangıçta ne kadarlık bir bütçe ile alım işlemini gerçekleştirilmelidir? Ve bunun gibi birçok soru yatırım yapmanızın öncesinde cevaplanmalı ve daha sonrasında sanal para ticareti işine girmelisiniz.

Kripto Para Nedir (4)

Belirttiğimiz bu kritik noktalar genellikle ortak olmakla birlikte sanal para çeşitleri arasında bazı ufak değişiklikler gözlenebilir. Fakat yazımızın devamında bu ufak noktalara değil olayın bütününü mercek altına alacağız.

Şimdi birlikte ilk olarak sanal paraların insana sağlayacağı avantajlara göz atalım. Bu avantajları aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

Kripto Paraların Avantajları

Kripto paraların ana mantığı olan zincir halindeki kodlar dünyanın akışını değiştirebilecek yeniliklere sahiptir. Öyle ki bazı insanlara göre gelecekte reel para kullanımı yerini sanal para kullanımına bırakabilir. Ancak bu durumun ileride karşımıza çıkması için teknolojik olarak gerçekleştirilen gelişmelerin sanal para sistemi güvenliğini daha yukarılara taşıması gerekmektedir. Dolayısıyla kripto paralar ile yapacağınız alışverişleriniz, gelecekte her insanın sıradan gerçekleştirecek olduğu bir alışverişin ön provası gibidir. Tabiri caizse sanal paralar dünyayı baştan yaratmak adına karşımıza çıkan en son ve en önemli gelişmelerdir.

Dünya genelinde Amerika üzerinde daha fazla kullanımı gerçekleştirilen kripto paralar üzerinden gerçekleştirilen kazançlar devlet tarafından vergilendirilmektedir. Bu durum yakın gelecekte ülkelerin birçoğunda boy gösterebilecek bir durumdur. Fakat her ne kadar vergilendirilse de kripto paralar üzerinden vereceğiniz vergiler günlük kullanımını gerçekleştirdiğiniz paralar yanında bir hiç niteliğindedir. Dolayısıyla herhangi bir vergilendirilme durumunda, kripto para kullanıyor olmanız ciddi avantaj sağlayacaktır.

Kripto Para Nedir (1)

Kripto paralar reel para piyasalarına göre değişim göstermemektedir. Örneğin alacağınız bir Bitcoin, mevcut olan Euro, Dolar ya da Türk Lirası gibi para birimlerine karşılık değerlenmemektedir. Bitcoin’in ya da diğer para birimlerinin değer kaybedip değer kazanma olayı tamamen kendi içerisinde bulundukları ağ trafiği ile ilgilidir. Bu nedenle sanal para alma ve sanal para bozdurma işlemleriniz piyasaya oranla daha kolay ve daha tahmin edilebilirdir.
Sanal paralar ile gerçekleştirecek olduğunu işlemlerde bir aracı ile uğraşmazsınız. Kısacası kendi bankanız kendiniz olursunuz. Arada bir aracı olmaması aslında bir yönden oldukça avantajlı gibi görünse de bir bakıma da işlemlerinizin takibi için size yardımcı olacak birinin olmamasını beraberinde getirir. Fakat avantaj olarak nitelendireceğimiz noktada, kendi başınıza gerçekleştireceğiniz işlemlerde bir aracı ile uğraşmak ve farklı birinin kurallarına göre hareket etmek zorunda kalmazsınız. Bu durum para transferlerinizde daha özgür ve daha özverili davranmanıza yol açacaktır.

Kripto para kullanımı için iki seçeneğiniz mevcuttur. Bu seçeneklerden ilki herkes tarafından kolaylıkla gerçekleştirilebilirken diğeri ilk seçeneğe nazaran günümüzde biraz daha zor gerçekleştirilebilmektedir. İlk seçenek sanal para ticaret işlemidir. Eğer güvenilir bir site bulmuşsanız ve paranızı bu siteye aktarmışsanız, sanal para sahibi olmanız adeta 5 dakikalık bir ticaret işlemi sonucunda gerçekleşecektir. İkinci yol ise sanal para madenciliği yapmaktır. Aslında bu madencilik işlemi size büyün bir avantaj kazandırmaktadır. İlk bakışta bu durum kendi paranızı kendiniz basmanız gibi ilginç bir algı oluşturabilir. Hatta sanal paraların ilk çıktığı zamanlarda adeta bir fabrika işletircesine para kazanabilirdiniz. Fakat sanal paralar popülerleştikçe kripto para madencilik işi de oldukça zor bir hale geldi. Yalnız ne olursa olsun siz madencilik yaparak kendi paranızı kendiniz üretebiliyorsunuz ve bu da oldukça avantajlı bir durum olarak görünüyor.

Stabil Coin Nedir (2)

Sanal para çeşitleri kullanılması sonucunda dünya genelinde ticaret saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilir. Örneğin dünyanın bir ucundan diğer ucuna saniyeler içerisinde, yüksek güvenlikli bir şekilde para gönderimi sağlanabilir. Fakat günümüzde bu işlemi reel paralar ile yapmaya çalıştığımızı düşünürsek, ilk olarak bankalara ödeyeceğimiz komisyonlar ve gerçekleşmesini bekleyeceğimiz işlem süreleri karşımıza çıkacaktır. Ancak, sanal para kullanımı neticesinde kolaylıkla ve düşük ücretlerle dünya genelinde para transferi ve ticaret yapmak mümkündür.

Kripto paralar kullanılmaya başlanmasının ardından ciddi anlamda yol kat etti ve hemen herkes tarafından bilinmeye başlandı. Bu süreç içerisinde kullanıcı kitlesi artan bu sanal paraların insanlar tarafından daha çok talep görmesi ise değer artışını daha da tetikledi ve günümüzde sanal paraların değerleri önemli derecede artış gösterdi. Fakat sanal paralara karşı talep henüz durmuş değil ve yakın gelecekte de duracak gibi görünmüyor. Bu durum sanal para sahibi olmanız sonrasında ciddi anlamda kar edebileceğinizi ve paranızın değer kazanacağını da gözler önüne seriyor. Basit mantıkla olaya yaklaşırsak, bir şeyi ne kadar çok kişi isterse o şeyin değeri bir o kadar daha artış gösterecektir.

Kripto Paraların Dezavantajları

İlk olarak inceleyeceğimiz dezavantaj sanal korsanların kripto paralara karşı gerçekleştirmeye çalışacakları saldırılar olacaktır. Öyle ki sanal paraların transferi ve üretilmesi gibi tüm adımlar internet ağı üzerinden gerçekleştirilmektedir ve herhangi bir kurum bu işlemleri denetlememektedir. Ciddi güvenlik önlemleri ile korunsa da eğer ciddi anlamda bir saldırı ortaya koyulursa ve güvenlik önlemleri saldırıyı durdurmak için yeterli olmazsa, ortaya akıl almaz bir tablo çıkacaktır. Öte yandan kripto para ticareti yapmış olduğunuz sitenin de güvenliğiniz açısından önemli ölçüde etkisi bulunmaktadır. Eğer bilindik ve altyapısı sağlam bir siteyi kullanmıyorsanız, risk altında olma olasılığınız ciddi derecede artış gösterecektir.

Kullanılan sanal paraların bir merkezi kuruma bağlı olmaması her ne kadar kişi özgürlüğünü ön plana çıkarsa da, bazı durumlarda bu özellik kişiyi zarara doğru sürükleyebiliyor. Örneğin bir anda artış gösteren ve anlık olarak fırlayan sanal paralar, bir bakıyorsunuz ki iki saat içerisinde eski haline geri dönmüş, hatta eski değerinin de altında bir değerden işlem görüyor. Bunun en temel nedeni kontrollü bir üretimin ve ticaretin olmayışıdır. Kontrolsüz bir şekilde gerçekleşen sanal para transferleri sonucunda kripto para piyasası beklenmedik artışlar ve azalışlar gösterebilir. Bu artış ve azalış hareketlerinin tahmin edilmesi olası olmadığından her ne kadar kazanan birileri olsa da kaybedenler aşırı derece de mağdur olmaktadırlar.

Sahip olduğunu kripto paraları kullanmak istemeniz ardından etrafınızda bir markete ya da alışveriş merkezine girdiğinizde yüksek ihtimalle sanal para ödeme yönteminin mevcut olmadığını öğreneceksiniz. Yurt dışında bazı bölgelerde adapte olunmaya başlanan sanal para ödeme yöntemi için Türkiye’nin henüz daha hazır olmadığını düşünüyor ve yakın gelecekte sanal paraların Türkiye’de birçok yerde de kullanılmaya başlanacağını ümit ediyoruz. Kısacası sahip olduğunuz ve ciddi anlamda değeri olan sanal paraları dilediğiniz yerde dilediğiniz gibi kullanamamanız size büyük bir dezavantaj olarak geri dönecektir.

Sanal paralar ile ilgili sorun yaşama ihtimaliniz her an mevcuttur. Özellikle bir ağ trafiği şeklinde gerçekleşen sanal para transferleri sırasında çok nadirde olsa bazı sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Fakat her ne kadar büyük bir sorunla karşılaştığınızı düşünseniz de sanal paralara ait yetkili bir kurum mevcut olmadığı için hukuki yollarla başvurma şansınız mevcut olmayacaktır. Bu konuda gerekli güvenliği sağlamak adına yapılan çalışmalar neticesinde ortaya koyulacak kurallar listesinin de zamanla oturması bekleniyor.

Son olarak Bitcoin gibi oldukça ses getirmiş sanal paraların yasal olmayan şekillerde kullanımı da mevcut. Özellikle kara para aklama konusunda insanların karşısına adeta bir kurtarıcı niteliğinde beliren bu kullanım, günümüze kadar insanlara haksız kazanç elde ettirmeye yarıyordu. Özellikle yüksek tutarlarda parası olan ve vergiden kaçmak isteyen kişiler, sanal paralar beraberinde, ceplerinde ve bankalarında bulunan parayı internet ortamına atmakta ve daha sonrasında bu paraları sanal paraya çevirmek usulüyle vergi verme işleminden kurtulmaya çalışırlar

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş