Kripto Paralar ve Çeşitleri

0
233
Kripto Paralar ve Çeşitleri

Kripto paraların hayatımıza girmesinin ardından, bu sektörde kar etmeye çalışan birçok girişimci ortaya çıktı. Öncelikle Bitcoin ile başlayan bu süreçte, erken farkındalık sahibi kişiler ciddi derece de kar etti. Giderek kendini geliştiren kripto para piyasasında ise Bitcoin’in karşısına günden güne farklı rakipler çıktı. Bu rakip sanal para birimleri de aynı mantık üzerinden ilerleyiş gösterdi.

Kripto Para Çeşitleri

Sanal paralar, bir diğer adıyla kripto paralar, güvenlik açısından en değerli ve en güvenilir para birimleri olarak karşımıza çıkıyor. Günlük hayatta kullandığımız paralar gibi kopyalanma şansı olmayan ve çoğaltılması gibi bir imkanı fırsatçılara sunmayan bu para birimlerinin elde edilmesi de farklı şekillerde olabiliyor. Elinizde bulunan para ile web siteleri üzerinden farklı değerlerde kripto paralar satın alabiliyorsunuz. Paranızı sanal para ile takas etmek istediğinizde ise hangi sanal para birimini seçeceğiniz tamamen size kalmış. Fakat kripto paralar ile ticaret yapmayı tercih edecekseniz, ilk olarak farklı kripto para çeşitlerini, güvenlik, uygunluk ve diğer birçok tedbire tabi tutarak alış için hazırlamanız gerekecektir. Her ne kadar piyasaya sürülen ilk kripto para Bitcoin olsa da, kısa süre içerisinde birçok farklı sanal para birimi ortaya çıktı. Yazımızın devamında ise bu sanal para birimlerinden en popüler olanlarını sıralayacak ve sonrasında bazı bilgilerle bu sanal para birimlerini açıklayacağız.

Bitcoin

Piyasada bulunan ve en çok tercih edilen kripto para çeşidi olmasının yanında pahalığıyla da oldukça dikkat çeken Bitcoin, kripto para çeşitleri arasında zirveyi kimseye kaptırmıyor.

Bitcoin kripto para birimi

Ethereum

Listemizin ikinci sırasında ise Ethereum bulunuyor. Bu para biriminin ortaya çıkarılmasında özel bir yazılım sistemi kullanılmış ve blockchain işletim sistemi ile binlerce altcoin oluşturulmasına izin verilen protokoller yaratılmıştır. Bitcoin kadar yüksek fiyatlardan talep görmese de bir dönem geleceğe yönelik ciddi yatırımların ilgi odağı haline gelmiştir.

Ethereum kripto para birimi

Detaylı bilgi için tıklayınız: Ethereum Nedir?

LiteCoin

Diğer bir sanal para birimi olan LiteCoin ise diğer kripto paralara nazaran daha geniş bir depolama alanına sahip. Öte yandan LiteCoin ile alışveriş yapmak veya para aktarmak daha hızlı bir trafik eşliğinde gerçekleşiyor. Bitcoin ve Ethereum kadar yüksek fiyatlara ulaşamasa da birçok sanal para arasında yerini alan bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor.

Litecoin kripto para birimi

Ripple

Sanal paralar arasında ucuz fiyatlardan işlem gören Ripple, 0.25 – 0.60 dolar arasında sürekli değişim gösteren bir grafiğe sahip. Piyasa değeri oldukça geniş olan ve ucuz olması yönünden birçok kişinin tercih ettiği Ripple, coğrafik konumlara bakılmaksızın hızlı para transferini müşterilerine sunuyor. Gün içerisinde gerçekleşebilecek transferler yerine, saniyeler içerisinde gerçekleşen işlemlere dayalı bir alt yapısı olan bu sanal paranın günümüzde oldukça revaçta olduğunu söyleyebiliriz.

Ripple kripto para birimi

Dash

Bitcoin mantığına dayalı bir altyapıya sahip olan Dash, Bitcoin’in altcoini olarak piyasada yerini almıştır. Diğer sanal para birimlerine göre daha geç piyasaya sürülen bu sanal para birimi ile 2014 yılında tanışıldı. 2017 yılına kadar oldukça düşük fiyatlardan alınıp satılabilen Dash, 2017 yılının şubat ayından itibaren ciddi bir hareketlenme gösterdi. Bu hareketlenmenin ardından daha fazla kişi tarafından yatırım amaçlı kullanılan sanal para birimi, 2017 yılının sonlarında tarihinin en yüksek fiyatları olan 1500 doları görmeyi başardı. Bu başarının ardından sürekli bir düşüş başlasa da günümüzde 1 Dash alabilmek için en az 100-150 dolarınızın olması gerekiyor.

Dash kripto para birimi

Neo

Bu sanal para birimi Çin Ethereum’u olarak bilinmektedir. Fakat Ethereum’dan farklı bir yönü olan farklı program dillerini desteklemesi de Neo’nun kendini daha iyi yerlerde görmesine vesile oluyor. 2017 yılının yaz aylarında ciddi bir tırmanışa geçen Neo, 2018’in ocak ayında 162 dolar seviyesine kadar tırmanmasının ardından tekrar düşüş yaşadı. Günümüzde ise birçok sanal para biriminin önünde yer alan bu sanal para birimi, 15-20 dolar arasında değişim gösteren bir grafiğe sahip.

Neo kripto para birimi

Monero

Ortaya çıkışının ardından çok rağbet görmeyen Monero güvenli ve anonim bir şekilde para transferi yapmanıza olanak sağlayabiliyor. Transferlerinin izlenememesi ve kontrol altına alınamaması, güvenliğinin üst seviyelerde olduğuna yönelik en belirgin kanıt olarak gösteriliyor. 2016 yılının yaz aylarına kadar oldukça düşük tutarlardan işlem gören bu sanal para birimi asıl atağını 2017’nin nisan ayında yapmaya başlıyor. Bu tarihin ardından 494 dolara kadar tırmanış gösteren Monero, daha sonrasında düşüşe geçerek günümüzde 105-115 dolar arasından işlem görüyor.