Kripto Para Nedir?

0
98
Kripto Para Nedir

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır. Ortaya ilk çıkışının ardından beklenilen ilgiyi bir süre göremeyen kripto paralar, son yıllarda yakaladıkları ivme ile birçok yatırımcının da dikkatini çekmeyi başardı. Günden güne kendinden daha belirgin bir şekilde söz ettirmeye başlayan kripto paralar, insanlar tarafından arama motorlarında araştırılmaya başlayınca da bugünkü popülaritesine ulaşmakta güçlük çekmedi. Öyle ki bir süre sonra yalnızca kripto para haberleri yapan web siteleri ve bu iş üzerine yoğunlaşan, günlük olarak kripto para borsasını takip eden siteler ortaya çıktı. Fakat bu paraların adını duyan bazı insanlar yanılgıya kapılarak kripto para kavramına karşı tedbirli bir tavır sergiledi. Bu tedbirin en büyük sebebi ise ortada herhangi bir aracı kuruluşun bulunmaması olarak nitelendirildi. Ayrıca bir kesim insan forex ile kripto para kavramı arasında kavram karmaşası yaşadı. Fakat her ne olursa olsun, zamanın ilerlemesi sonucunda hem insanlar bu konuda giderek daha fazla bilgi sahibi oldu hem de kripto paraların piyasadaki yeri her geçen gün arttı.

Kripto Para Nedir (3)

Kripto paralar güvenli şifreler beraberinde, sanal ortamda tutulan ve kişilerin sahip olabileceği bir çeşit hayali para birimidir. Hayali olarak nitelendirilmesindeki asıl amaç, bu paraların herhangi bir çıktısının mevcut olmaması ve günlük hayatta kullandığımız paralar gibi kullanılamamasıdır. Özellikle transferinde ve kullanılmasında ciddi tedbirlerin görev aldığı bu sanal paraların taklit edilmesi ve işlemlerinin farklı kişiler tarafından izlenebilmesi imkânsız denilebilecek kadar zordur.

Sanal paraların ortaya çıkışının ardından göze çarpan en belirleyici özellikleri, herhangi bir otoriter yapıya bağlı olmamaları olmuştur. Bir aracı kurum olmadan, kendi kripto paranızı farklı bir hesaba iletebilir ve dilediğiniz şekilde harcayabilirsiniz. Fakat tabi ki bu işlemlerde de ciddi güvenlik tedbirleri alınmıştır. Özellikle yapacak olduğunuz para transferlerinde ve harcamalarda çok dikkatli olmanız ve yanlış bir işlem yapmamanız kritik önem taşımaktadır. Bunun en önemli sebebi, yapılan işlemlerin kontrol edilememesi ve başvurabileceğiniz bir kurumun olmamasıdır. Öte yandan sanal paralar, bir hükümete bağlı olarak değişim veya etki gösteremeyecekleri gibi, farklı devletler tarafından da kontrol altına alınamazlar.

Kripto Para Nedir (1)

Kripto Paraların Ortaya İlk Çıkışı

Kripto para kelimesiyle ilk karşılaştığımız zaman tarihler 2009’u gösteriyordu. 2009 yılında takma adı Satoshi Nakamoto olan bir kişi Bitcoin adı verilen sanal para birimini piyasaya sürdü. Piyasaya çıkışının ilk anlarında kendi çevresinde bir kitleye sahip olsa da çok fazla sürmeden başarı merdivenlerini tırmanmaya başladı. Özellikle o dönemlerde Bitcoin mining adı verilen madencilik yöntemi ile birçok insan Bitcoin sahibi olmaya başladı. Öyle ki para birimi olarak ciddi değer kazanmaya başlayan Bitcoin kısa sürede birçok insanın karşısında boy göstermeyi başardı. Bu başarının ardından madencilik yapan kişi sayısı da doğru orantılı olarak büyüme gösterdi.

Takvimler 2015 yılını gösterdiğinde birçok farklı cihazdan Bitcoin madenciliği yapan insanlar hemen her yerde karşımıza çıkmaya başladı. Madencilik işini ek gelir olarak gören insanların yanında, bu işi geçim kaynağı olarak benimseyen bir grup da ortaya çıkmıştı. Fakat artan rekabet neticesinde Bitcoin kazanım hızı da giderek düştü. Donanımsal açıdan yeterli güce sahip olmayan kişiler harcadıkları elektriksel gücün maliyetini bir süre sonra kazanamamaya başladı. Ancak, elinde güçlü donanımsal cihazlar bulunan kişiler madenciliğe devam etti.

Kripto Para Nedir (4)

Bitcoin’in ortaya çıktığı sıralarda yeni bir sanal para girişiminde bulunulmadı. Fakat kısa süre içerisinde kendinden bahsettirmeyi başaran bu sanal para biriminin karşısına ilerleyen tarihlerde farklı rakiplerde çıkmaya başladı. Namecoin, Litecoin ve PPCoin gibi sanal para birimleri, Bitcoin’in ortaya çıkmasının ve popülerleşmesinin ardından piyasa da kendilerine yer edinen sanal para birimleri olmuştur.

Kripto Paralar Nasıl Kullanılır?

Sanal paraları kullanabilmeniz için ilk olarak ya madencilik sonucunda bir miktar kripto para elde etmeniz ya da sanal para almanız gerekecektir. Bu işlemlerden ilki olan madencilik işleminin günümüzde kazanç meydana getirebilmesi için, çok güçlü donanımlarla birlikte madencilik yapmanız gerekecektir. Dolayısıyla bir tavsiye olarak, özellikle de Bitcoin mining işlemine yatırım yapmayı düşünüyorsanız donanımsal olarak yeterli olup olmadığınızı kontrol edin.

İkinci yol olan kripto para alma işlemi için öncelikli olarak satış yapan güvenilir sitelere ihtiyacınız olacaktır. Güvenilir site bulabilmeniz için kapsamlı bir araştırma yapmanız ve siteleri kullanan kişilerle en yakın temasla iletişime geçmeniz gerekecektir. Ciddi yatırımlar yapmayı düşünenler için riski en aza indirmek, düşünülmesi gereken ilk kritik noktadır. Web sitesini bulmanızın ardından bir sanal para cüzdanı oluşturmanız ve bu sanal para cüzdanına yüklediğiniz Türk Lirası, Dolar, Euro, Sterlin gibi para birimlerini web sitesi aracılığıyla sanal para birimlerinden herhangi birine çevirmeniz gerekecektir. Bu işlemlerin gerçekleşmesinin ardından kripto para sahibi olacaksınız.

Kripto Para Nedir

Sahip olduğunuz kripto paraları kullanabileceğiniz çeşitli alanlar bulunmaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinin birçoğunda Bitcoin gibi sanal paralar ile alışveriş seçeneği sunan marketler ve mağazalar mevcuttur. Ayrıca yine farklı sitelerden sanal paranızı Türk Lirası, Euro, Dolar veya Sterline çevirme şansınız da bulunmaktadır.

Yapacağınız harcama işlemleri esnasında tarafınıza kripto para ticareti için uzun bir kod verilecektir. Bu kodun uzunluğu ile güvenilirliği doğru orantılıdır. Verilen kod ile birlikte sorunsuz bir şekilde sanal para harcama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.