Kripto Para Madenciliği mi? ICO mu Daha Kazançlı?

Kripto Para Madenciliği mi? ICO mu Daha Kazançlı?

 

ICO projelerine mi yatırım yapılmalı yoksa madenciliğe mi? Bir çoğumuzun halen cevabını veremediği bir soru… Bugünkü yazımızda sizler için bu 2 projeyi karşılaştıracağız.

 

Madencilik ve Bulut Madenciliği

Dijital para üretimi için madencilik yapmak gerekiyor. Dijital paralar 2 türlü elde edilir. Madencilik ve bulut madenciliği… Madencilik hakkında herkesin belli bir bilgisi var zaten, gerekli donanımları alarak istediğiniz yerde madencilik yapabiliyorsunuz. Tabi burada ki en önemli nokta, çok fazla bir şekilde elektrik tüketimi olması. Bu yüzden üretim maliyeti çok yüksek rakamlara çıkmaktadır.

Bulut madencilik ile çok yüksek özellikli donanımları kiralama fırsatına sahipsiniz. Kiralama ücretleri, donanımın performansına (hashrate) göre değişir. Bu metot ile dijital para ya da sanal cüzdanlarla eşdeğer miktarlarda ‘’fiat’’ para birimi kazanmanız mümkün. (Sadece hükümet kararı ile tedavüle çıkarılan kağıt para)

  1. Seçenek: Madencilik için çok pahalı donanımlar satın aldınız. Elektrik maliyetini de hesaplayarak ve Bitcoin madenciliği yapmaya karar verdiniz. Bu şekilde yapılan madenciliği evinizde yapmanızda gayet mümkün. Peki bu şekilde senelik kazancınız ne kadar olur?

Almış olduğunuz donanımlar için en iyi olduğunu ve en düşük kW/saat fiyatından elektrik tüketimini hesaplayıp, enflasyonu da işin içine katmazsak, senelik geliriniz en fazla yüzde 40 olur. Kazanç bazılarınıza güzel gelmiş olabilir ama bu fiyatlamalar en sorunsuz şekilde yapılacak madencilik için geçerlidir ve maalesef böyle madencilik yok. Öncelikle elektrik fiyatı her kentte hatta her ilçede bile aynı değil. Kullanacağınız donanımlar aşırı ısınacağından dolayı, soğutma işlemi gerekli olacağından tam gün çalışmayacaktır. Donanımların soğutma işlemleri vakit ve haliyle para kaybıdır. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki her cihazın arıza yapma olasılığı vardır.

  1. Seçenek: Bulut madenciliği ile çok pahalı donanımlar almanıza ve elektrik masrafları ile uğraşmanıza gerek yoktur. Sizin bütçenize en uygun hizmet sağlayıcısını bulur ve bir aylık, 3 aylık, 6 aylık veya senelik kiralama bedelini ödeyip madenciliğe başlayabilirsiniz. Bitcoin madenciliği herkesin malumu olduğu gibi her geçen gün zorlaştığından dolayı Ethereum madenciliği yaptığınızı düşünürsek, senelik yüzde 60-70 kazanç elde edebilirsiniz. Bu şekilde madencilik daha kolay değil mi? Elektrik, donanımların bozulma vb. gibi dertler yok. Ancak bulut madenciliğinde de bazı riskler bulunuyor. Bunlar:
  • Bu madencilik türünde kimse size maliyet fiyatından elektrik satmaz. Hizmet sağlayıcısının kar marjı, haliyle sizin de gelir kaybı yaşamanız demektir.
  • Hizmet sağlayıcıları, çıkaracağınız dijital paralardan komisyonlarını alırlar. Kısacası çıkarmış olduğunuz dijital para birimlerini hiçbir zaman hepsini elde edemezsiniz.
  • Hizmet sağlayıcıları herhangi bir nedenden ya da nedensiz bir şekilde işi bırakabilir. Maalesef bu sizin elinizde olan bir şey değildir. Bu sebeple belli bir risk söz konusudur. Şunu da siz değerli okuyucularımız için belirtmek istiyorum, bulut madencilik hizmeti verenlerin yüzde 90’ı dolandırıcılık amacı ile oluşturulmuştur. Birkaç ay boyunca sıkıntısız çalışırlar. Daha sonra ise topladıkları paralar ile ortadan bir anda kaybolurlar ve bir daha asla bulamazsınız.

Buraya kadar anlattıklarımızdan şu sonucu çıkarabiliriz; günümüzde yapılan madencilik türleri kazançsız ve bol risk taşıyor. Ayrıca madencilik ile ilgili bir konu daha anlatmamız gerekiyor.

 

Madencilik Zorlaşıyor!

Bu ne anlama geliyor? Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin hızlı bir şekilde değer kazanması ile birlikte, madencilik yapanların sayısı da her geçen gün artmaktadır. Artık piyasada daha fazla madenci var ancak elde edebileceğiniz çok daha az Bitcoin, Ethereum vb. kripto para birimleri var. Dijital para birimi madenciliği yapanların sayısı her geçen gün arttığından dolayı haliyle madencilikte bir o kadar zorlaşıyor. Bu tabi ki arz talep dengesiyle alakalı. Talep arzı oluştukça, arz da talebi oluşturur. Şöyle düşünün; 2009 yılında Bitcoin’i hiç kimse bilmezdi ve kimsenin de umurunda değildi. Sonuç? Bitcoin’in değeri sıfıra yakındı. Sene 2017… Bitcoin tüm değerli nesnelerden (gümüş, altın, petrol vb.) çok daha kıymetli bir hale geldi.

Bitcoin’i örnek verdik ancak Ethereum’da artan madencilik işlemlerinden dolayı zorluklar yaşıyor. Bu durumu tüm dijital para birimleri bir gün illaki yaşayacak.

Madencilik ile ilgili durumlar böyle… Sizler için tüm avantajlarını ve dezavantajlarını belirttik. Artık yatırımcılığın yeni trendini açıklayacağız.

ICO ile Proje Finansmanı

‘’Hesaplayarak yatırım yapma sanatını tüm hatlarıyla hâkim olmak ve bu koşulları yazmak bir ömür sürer.’’ Ne kadar doğru bir söz değil mi? Bu sebeple sizlerle paylaştığımız bu bakış açıları kesin cevaptır diyemiyorum.

ICO, Initial Coin Offer’ın (İlk Dijital Para Arzı) kısaltılmış şeklidir. Kripto para arzında bulunmak, yeni bir projeye sermaye toplamak için kullanılan Blockchain altyapısına dayalı en popüler yöntemlerden biridir. ICO yapacak şirket, fiyatının ileride yükselecek (tahmin) kendi dijital para birimlerini, tokenlerini piyasaya sürer. Böylece hem yatırımcılar hem de kendisi için gelir kaynağı olur. Bu işlem borsada yapılan IPO (Initial Public Offering-İlk Halka Arz) ile birçok hususta benzerlik gösteren bir işlemdir.

Bir girişim veya şirketin hisselerinden ayrı olarak dijital para tokenleri, bir projenin kazancına ortak olma olanağı sağlamaktadır. Ancak bu proje hayata geçmemiştir. Peki bu durumda neler yapılabilir? Projenin başarılı olup olamayacağını nerden bileceğiz? Zor gibi gözüküyor ama imkansız değil.

Bu konudaki tecrübelerime dayanarak yatırımcıların dikkat etmesi gereken noktaların ne olacağını açıklayacağım. Bu noktaların tamamı sizin kafanıza yatarsa, güven içinde yatırım yapabilirsiniz. Ancak her yatırımda az da olsa risk vardır. Bunu asla unutmayın.

ICO Aşamasında Dikkat Edilecek Noktalar

  • Beyaz Kitap: ICO aşamasındaki her projede beyaz kitap (White Book) olmalı. Bu kitapta finansman aşamaları, iş planı, projeye ait hedefler gibi bilgiler net ve açık bir şekilde yer almalı. Net olmayan ifadeler, anlaşılmaz söylemler, fulü şartlar gibi şeyler olmamalıdır. Bir projede bu gibi söylemler ya da girişimler varsa iyi niyet beklemeyin.
  • Yol Haritası: ICO web sitesi, proje ile ilgili bütün finansman seviyelerini ve bu seviyelerin uygulama vakitlerini gayet net ve açık bir şekilde belirtmeli. Bu finansman seviyelerini detaylıca incelemenizi öneririm. White Book da bulunan her şeyin düzgün bir şekilde olmasından, proje için Blockchain kullanılmasının gerçek olup olmadığına, belirtilen vakit içinde uygulanıp uygulanmayacağın emin olmalısınız. Bu bilgileri okuduktan sonra kafanızda soru işaretleri oluşuyorsa, ICO projesine yatırım yapmayın. Şunu asla unutmayın, ‘’sadece sağlam projeler gerçekçi hedefler koyar’’
  • Ekip: Dileyen herkes bir internet sayfası açarak dilediğini yazar. Ancak, ICO’ya katılanlardan biri ya da birkaçı Blockchain alanında tecrübeli ise, bu yazılanları çok rahat bir şekilde test edebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş