Kripto Para Borsalarını Tanıyalım

0
190

Kripto Para Borsalarını Tanıyalım

 

Şu an dünya üzerinde 200’den fazla kripto para borsası bulunmaktadır. Durum böyle olunca yatırımcıların bunlardan birisi arasında seçim yapması da güçleşiyor. Seçim yaparken ise bazı kriterler doğrultusunda kararımızı vermeliyiz. Bunlar; güvenlik, erişebilirlik ve ücretler… Bugünkü yazımızda sizlere en çok kullanılan kripto para borsaları ve özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Binance

Binance tüm dünyada sıkça kullanılan kripto para borsalarından biri. Çin merkezli olan borsa, son dönemlerde popülerliğini bayağı bir arttırdı. Günlük 1 milyar doların üzerindeki işlem hacmi ile de bunu ispatlıyor zaten. Binance’da komisyon oranları çok düşük. Şu aralar işlem başına yaklaşık %0,1 komisyon almaktadır. Düşük komisyon oranlarının haricinde sağlam bir sisteme ve altyapıya sahiptir. Bu sebeple listemizin ilk sırasındaki yerini alıyor.

Binance’da yeni üyelik kayıtları zaman zaman yoğunluktan dolayı kapatılıyor. Resmi internet sayfasından son durumu kontrol edebilirsiniz.

binance borsa

 

KuCoin

Uzun bir zamandır 2018 yılı için merkezsiz borsaların dönemi olacağı konuşulmakta. Merkezsiz bir yapıda yani kişi veya kişiler tarafından kontrol edilmiyor olması tabi ki güvenlik açısında büyük bir sıkıntı. Çin merkezli olan Kucoin ise tam tersi olarak merkeziyetçilik örneği olarak gösterebiliriz. Kucoin’in başında Alibaba Group’da teknik uzman olarak çalışan Michael Gan bulunmaktadır.

Kucoin borsasının bir diğer özelliği ise merkezsiz bir yapıya sahip KuCoin Shares isimli kripto para birimi olmasıdır. Kucoin borsasında alınan komisyon ücretlerinin %90’ı, KuCoin Shares kripto para birimine yatırım yapan kullanıcılara dağıtılmaktadır. Kucoin’in çok önemli bir özelliği ise referansınız ile kayıt olan kişilerin yaptıkları işlemlerden alınan komisyon ücretlerinin bir kısmını alabilmenizdir. Ne kadar mükemmel değil mi? Hem Kucoin borsasında yapılan işlemlerden komisyonunuzu alacaksınız hem de sanal para ticaretinden kazanacaksınız.

Kucoin, aynı anda 2 milyon işlem yapılabileceğini iddia etmektedir. Ancak bu çok büyük bir rakam… Kucoin’in diğer bir avantajı ise diğer kripto para borsalarında işlem görmeyen sanal para birimlerini daha ucuza alabilmeniz mümkün. Kucoin’de 150’den fazla kripto para birimi ticareti yapılabiliyor.

Kucoin’de para yatırma işlemlerinde komisyon vs. alınmıyor. Alım satım işlemlerinde ise %0,1 gibi çok düşük komisyon ücreti alınmakta.

 

Coinbase

Milyonlarca müşteri bulunan ve güvenilir yatırımcılar tarafınca desteklenen CoinBase, en bilinen ve en popüler kripto para borsalarından biri. Coinbase, sanal para birimlerinin güvenli bir şekilde ticaretini, kullanılmasını ve alım satım yapılmasını kolaylaştırıyor.

GDAX şu an Singapur, Avustralya, Kanada, İngiltere, Avrupa ve Amerika’da faaliyet gösterir. GDAX ile Coinbase hesabınız arasında para transferi için komisyon ya da transfer ücreti ödemeniz gerekmez. Fakat Coinbase, ülkemiz üzerinden alış satışa müsaade etmiyor. Türkiye’den yalnızca Bitcoin (BTC) cüzdanı kullanılabiliyor. İleride diğer işlemlerinde açılacağı söyleniyor ancak tarih konusunda herhangi bir bilgi bulunmamakta.

 

Kraken

2011 yılında sektöre giren Kraken, Euro hacminin en büyük olduğu kripto para borsasıdır. Kripto para borsalarının birçoğunda yöneticiler isimlerini gizli tutar fakat Kraken’de bütün yöneticilerin isimleri açık bir şekilde belirtilmiştir. Tabi ki bu da şirketin güvenilirliğini en üst düzeye taşımakta.

Kraken isimli borsa ile Bitcoin’in haricinde Stellar Lumens, Ripple, Ethereum, Dogecoin, Litecoin, Zcash, ICONOMI, Augur, Ethereum Classic, Monero gibi kripto para birimlerinin ticareti yapılabilir. Daha deneyimli yatırımcılar için Kraken marj ticareti ile diğer ticaret türlerinin kullanımına da müsaade ediyor.

Kraken özellikle deneyimli yatırımcılar için çok doğru bir seçim. İşlem ücretlerinin az olmasının yanında kullanıcı desteği ile de gayet başarılı bir şekilde hizmet veriyor.

Kraken’in dezavantajlarına gelecek olursak sınırlı ödeme metotları ve kullanıcı ara yüzünün zor olması diyebiliriz.

 

Cex.io

Cex.io borsası, Bitcoin ve diğer sanal para birimleri için çok fazla alternatifler sunuyor. Cex.io, kullanıcıların çok rahat ve hızlı bir şekilde kripto para birimleri alım satımına olanak tanır. Ayrıca bu platform, deneyimli yatırımcılar içinde ideal. Site, kullanıcı dostu ve kişiselleştirilmiş gösterge tabloları ile ön plana çıkıyor. Bu özelliklerinin dışında marj ticareti olanağı da sağlıyor.

Cex.io’nun avantajları; güvenilirliği, yeni yatırımcılar için kullanım kolaylığı ve kredi kartı ile alım satıma izin vermesi…

Cex.io’nun dezavantajları ise; işlem komisyonlarının diğer borsalara göre yüksek olması ve müşteri desteğinin yeterli olmamasıdır.