IOTA Nedir? Nerden Alınır? Yükselir mi?

Özellikle 2017 yılının başlarından itibaren Bitcoin, madencilik ve diğer kripto para birimleri ile alakalı on binlerce haber yapıldı. Şüphesiz yılın en çok konuşulan olayı Bitcoin ve diğer kripto para birimleriydi. Bununla birlikte dijital para birimi piyasasına ilgi ve talepte katlanarak arttı. Bitcoin, Ethereum ve bazı birkaç tane popüler para biriminin fiyatlarının büyük oranda yükselmesi nedeniyle, yatırımcılar gözlerini Altcoin piyasasına dikti. Bugün sizler için hazırladığımız bu yazımızda, altcoinlerin gözdelerinden bir tanesi olan IOTA ile ilgili tüm bilgileri vermeye çalışacağız.

IOTA Nedir?

IOTA, 2014 senesinde Dominik Schiener ve David Sonstebo isimli iki girişimci tarafından kurulan dijital para birimidir. Kullanım olarak diğer para birimlerinden oldukça farklı özelliklere sahiptir. IOTA dijital para birimi, Blockchain yerine kendi teknolojisi olan Tangle’ı kullanılır.

iota nın özellikleri nelerdir

Tangle teknolojisi hemen hemen Blockchain ile aynı işlevlere sahiptir. Ancak aralarındaki en büyük fark; Blockchain teknolojisinde madencilik ile coin üretimi yapılırken, Tangle teknolojisi ile coin piyasaya çıkmadan önce üretimi yapılır. IOTA’da dijital para birimleri piyasasına girmeden önce coin üretimi yapılmış ve 2.7 katrilyon coin (IOT) üretimden sonra piyasaya giriş yapmıştır. Madencilik işlemi olmadığından dolayı, işlem teyitlerini kullanıcılar yapar. Böylece maliyet olmadığından dolayı işlem ücretleri de tamamen ortadan kaldırılmıştır.

IOTA’nın Özellikleri Nelerdir?

  • IOTA da hiçbir şekilde işlem ücreti alınmaz.

  • IOTA blok zinciri kullanmayan kripto para birimleri arasında ilk kripto para birimi olma özelliğini taşımaktadır.

  • Öteki dijital para birimlerinde olduğu gibi Blockchain teknolojisini kullanmaz. Bunun yerine kendi teknolojisi olan Tangle’ı kullanır. IOTA, Tangle adı verilen protokol sayesinde daha güvenli ve daha hızlı bir işlem sağlar. Güvenli olarak veri aktarım izni ve ücretsiz transfer özellikleri vardır.

  • IOTA’da madencilik (mining) yapılmaz.

IOTA Nereden Alınır?

IOTA yani nesnelerin interneti için size önerebileceğimiz tek şey uzun vadeli yatırım şeklidir. Geleceğin kripto paraları arasında gösterilen IOTA, kullanmış ve sunmuş olduğu teknoloji ile de bunu ispatlamaktadır.

iota nereden alınır

IOTA almak isteyen yatırımcılar, günlük işlem hacmi 1 milyar doların üzerinde olan Binance isimli kripto para birimi borsasından temin edebilir. Binance ile IOTA alım ve satım gibi işlemler yapılabildiği gibi, hesap onayına ihtiyaç duyulmadan günlük 2 BTC (Bitcoin) kadar işlem yapabilirsiniz. Ayrıca hesabınızı onaylatmanız durumunda, günlük işlem limitiniz 100 BTC’ye kadar yükseltilmektedir.

Nasıl Çalışır?

Tangle teknolojisinin çalışma mantığı; bir işlemi gerçekleştirebilmek için, kullanıcıların öteki işlemleri onaylaması gerekmektedir. Bu sebeple işlem gerçekleştiren tüm kullanıcılar, böylece ağın güvenliğini de sağlamış olur. Tangle, benzersiz ve açık kaynak kodlu bir yapıda deftere sahiptir. Defter üzerinde gerçekleşecek veri transferi veya işlem için, kullanıcıdan iki geçmiş işlemi onaylaması istenir. Blok zincir teknolojisinin tam tersi olarak, işlemlerin onaylanması ağdan ayrışmaz. Ayrıca işlem miktarı fazlalaştıkça, sistem çok daha güvenli ve hızlı bir hal almaktadır.

Nesnelerin interneti diye tabir edilen sektör, güç geçtikçe büyümesine hız kesmeden devam etmektedir. IOTA tüm teknolojik kaynakları, işlem ücreti olmadan ve reel zamanlı olarak, sektörde işlem görecek bir potansiyel hizmete dönüştürmeyi amaçlar. Bireysel kullanıcıların ya da firmaların, peer to peer (eşten eşe) veya firmadan firmaya işlem modellerini keşfetmelerine imkan sağlamaktadır. Devrim yaratacak bu dijital para biriminin ilerleyen günlerde ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

IOTA Yükselir mi?

IOTA, teknolojisi ve hedefleri ile adından sıkça söz ettiriyor ve ettirmeye de devam edecektir. IOTA meraklıları ya da yatırımcılarının en çok merak ettikleri konu ise ne kadar yükseleceğidir. Maalesef bunu hiç kimse bilemez ya da söyleyemez. Ancak şöyle basit bir hesaplama yaparsak; Kripto para birimleri piyasasında 2,7 milyar IOTA (IOT) bulunuyor. IOTA’nın şu anki değeri 1,92 dolar ve bu da piyasa değeri olarak 5,3 milyar dolar yapar. IOTA’nın 2 misline çıktığını düşünürsek, piyasa değeri de 10,6 milyar dolar olur. 10 katına çıktığını düşünürsek 53 milyar dolar olacaktır. Bu sebeple piyasa değerinin en yüksek ne kadar olabileceğini hesaplayabilir ya da tahmin edebilirseniz, IOTA’nın çıkabileceği maksimum değeri de kestirebilirsiniz.

IOTA Ne Kadar?

04.11.2018 günü 01:18 itibari ile IOTA 0,47 dolardan işlem görmektedir. Piyasa değeri 1,3 milyar dolar, işlem hacmi ise 5 milyon dolardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş