Comments are closed.

Gizlilik Nasıl Sağlanıyor?

Gizlilik Nasıl Sağlanıyor?

Bitcoin aslında ne kadar gizli ödemeler için en çok tercih edilen ödeme sistemi olsa aslında bitcoin çok şeffaf bir sistemdir. Ancak bazı yöntemler sayesinde bitcoinde kendinizi daha gizli bir hale getirebilir ve gizliliğiniz bu sayede koruyabilirsiniz. Bitcoinde yaptığınız tüm işlemler öncelikli olarak bloklara kayıt edilmekte olup bu kayıt edilen blokları görme imkanına sahip olmakta olup hangi adrese ne zaman ne kadar bitcoin gönderilmiş görebilirsiniz. Tabi burada sadece adres bilgileri yer almakta olup bitcoin adresin kime ait olduğunu bulmak aslında çok imkansızdır. Bunu yapmak için bitcoin cüzdanınız hacklanmesi gerekmektedir.

Bitcoin adreslerini sürekleri değiştirin

Bitcoin de daha gizli bir hal almak istiyorsanız ödemelerinizi aynı bir adrese almak yerine bunu sürekli olarak değiştirerek yaparsanız bitcoin izlenme oranınız daha az olacaktır. Bu sebepten dolayı eğer gizliğinize önem veriyorsanız bunu yapmanızda fayda var. Çünkü yaptığınız bütün işlemler bloklarda yer almakta olup bunu her isteyen kişi görebilmektedir.

Bitcoin adreslerini paylaşmayın

Bitcoini bir kurum kuruluş olarak kullanmayı eğer kişisel olarak kullanıyorsanız bunu herkese açık bir şekilde paylaşmayın. Ödeme almak istediğiniz taktirde bu kişiye barkod olarak gönderebilir veya adresi sadece o kişiye atmanız sizin için daha yararlı ve gizli olacaktır. Bitcoin da daha da gizli olmakta istiyorsanız aldığınız bitcoinleri dağıtarak başka hesaplara bölebilir ve bunları bu şekilde bozdurabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın bitcoin adreslerinizde kişisel bilgilerinize ulaşma imkanları yoktur.

1xbit bitcoin bahis

IP Adreslerinize ulaşabilirler

Bitcoin transferleri yaparken bazen bu IP adresleri bloklarda yer alabilmektedir. Bu sebepten dolayı IP adreslerinize herkes tarafından ulaşabilir veya başka kişiler tarafından görebilir. Bunu bir VPN kullanarak yaparsanız daha gizli bir hale gelebilirsiniz. Ayrıca bitcoin için özel olarak geliştirilen IP gizlemek ve bloklarda yer alan bu IP leri görünmemesi sağlamak için özel olarak tor araçları yer almaktadır. Eğerki gizliliğinize çok önem veriyorsanız bu tor araçlarını kullanarak IP bitcoin kayıt günlüklerinde yer almayacaktır.

Gizlilik İçin Karışıklık Servisleri

Gizlilik için önem veren kişiler için hesabınıza aldığınız bitcoinleri özel karıştırma servislerine başvurmanız durumunda bitcoinlerinizi bir çok ayrı hesaba bölecek ve bu sayede izini kolayca kaybettireceksiniz. Bazen küçük işlemler için bu karışıklık servisleri önerilmezken büyük bir bitcoine sahip olup bunu hiçbir şekilde bulunmasını istemiyorsanız bunu size kesinlikle önermekteyiz.

Diğer bir önemli konu ise bitcoinlerinizi saklayacağınız cüzdanlarınızı çok iyi seçmeniz gerekmektedir. Bu cüzdanlar sizi en iyi şekilde güvenliği sağlayan şekilde olması gerekmektedir. Şu an için bir çok şekilde bitcoinlerini saklama imkanınız varken bunu ihtiyacınıza uygun bir şekilde seçebilirsiniz. Şuan bile bir mobil bankacılık işlemleri yaparken bir çok güvenlik unsurunda geçerken kullanacağınız mobil cüzdan da bu şekilde olması gerekmektedir.

Bitcoinlerinizi bildiğiniz gibi hardisklerinizde saklayabilirsiniz. Aslında bu bir veri kaybı yaşamayacağınıza inanıyorsanız en gizli ve en sağlam şekilde olacaktır. Ancak bunun tek dezavantajı ise herhangi bir veri kaybı yaşamanız durumunda ise bunun geri dönüş olmayacaktır. Bitcoin bildiğiniz gibi veri kaybı bitcoinleriniz kaybetmeniz cüzdanınız çaldırmanız durumunda başvurabileceğiniz bir merkez veya yetkili kurum yoktur. Buda aslında size en büyük gizliliği sağlamaktadır. Bunun bir çok avantajı olduğu kadar kötü bir çok yanı da vardır. O sebepten dolayı bitcoilerinizi ne kadar gizliliğe önem verseniz de en sağlıklı ve en güvenli şekilde saklamanız gerekmektedir. Gizlilik planlarınız yaparken bitcoinleriniz kaybetmemeniz için önceden kendinize planlar çizmenizde fayda vardır.

1 YORUM

  1. btc adresimde ıp yayınlanıyor olup olmadığını nasıl bilebilirim. bunu nerden ögrenebilirim. yardımcı olurmusunuz ?

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş