Ethereum nedir?

Genel olarak kripto para dünyasında Bitcoin’den sonra hızla yayılan ve aşırı derecede piyasada yer tutan Ethereum ile genel bilgiler vereceğimiz bu makalemizde, ileriki süreçler için size bilgi tabanı oluşturacağız. Oluşturulan bilgi tabanı ile alım/satım, madencilik ve benzeri tüm metrikler hakkında tecrübe sahibi olmanız sağlanacaktır.

ethereum nedir

Ethereum nedir?

Kuzey Amerika’da yapılan Bitcoin Konferansı esnasında, Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin tarafından tanıtım yapıldı. Bu tanıtım sonrasında kurucu ve ekibinin dahi tahmin edemediği oranda talep gerçekleşti. BTC dışındaki tüm coinlere altcoin adı veriliyor olsa da, Ethereum başlı başına bir yapıt haline geldi ve gün geçtikçe değerlenecek gibi görünüyor. Bu değerlenmenin ve diğer altcoin statüsündeki coinlerden farkı ise yeniliklerin daha fazla olması.

İyi yönetilen ve piyasaya sürülüp hızla yayılan Ethereum projesi aslında kripto para işletim sistemi olarak tanımlanabilir. BTC’ye baktığımızda da görebildiğimiz blockchain yapısı ile oluşturulan Ethereum, elbette kendine has özellikler taşıyor. Farklı bir yazılım diliyle, geliştirilen ve BTC’de transfer aşamasında yaşanan yavaşlık ve sorunların fixlenmesi örnek olarak gösterilebilir. Kendisine ait özel bir yazılım dili kullandığı için merkezi belirlenmemiş protokoller arasında yer alıyor.

Bu sayede ana yazılım sistemi üzerinden farklı farklı dilendiği kadar altcoin oluşturulmasına imkan tanınıyor. Ve bu işlemlerin hepsi aynı işletim sistemi üzerinden, tek bir blockchain sayesinde oluşturuluyor. Sanal para yani coinlere yatırım yapan kişiler, geleceğin BTC’si olarak Ethereum’u ön görüyor.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bildiğiniz üzere bütün coin sistemlerinde kimlik izi yok. Tamamen algoritma tarafından oluşturulan, harf ve rakamlar kullanılan kimlikler size veriliyor. Bu kimlikler random yani karmaşık bilgisayar sistemine göre üretiliyor.

 • İki coinde de kriptografi ve dağıtımlı defter sistemi mevcut.

 • Ethereum Turning adlı programlama dilini kullanır, Bitcoin ise Stack alt yapısına dayanan bir programlama diline sahiptir.


 • Bitcoin bir transferi minimum 2 dakikada doğrular ve hedef kimliğe gönderir. Bu süre bazen dakikalar, bazen saatler sürebilmektedir.


 • Ethereum’da bu doğrulama ve aktarım süresi ortalama 10 saniye sürmektedir.


 • Bitcoin’de SHA-256 kripto şifreleme ve güvenli karma gönderim algoritması kullanılır.


 • Ethereum’da ise Etasidi algoritması kullanılır.

Sistemsel farklılıklar hemen hemen bunlar iken, bir de kullanım ve ihtiyaç analizine göre arasındaki farklılıklardan bahsedelim:

 • BTC’nin asıl amacı, somut para araçları (Euro, Dolar, Altın) gibi alternatif bir ödeme aracı olabilmek.


 • Ethereum ise doğrudan satın almalarda kullanılabilecek, kendisini para birimi olarak tanıtmayı hedefleyen, uygulama ve benzeri ödemelerin doğrudan Ethereum cüzdanları aracılığıyla yapılmasını sağlamayı istiyor.


 • İkisinin de ortak yapısı ise temel nitelikli ödeme protokolü olarak tanımlanabilir.

Günümüzde hosting, VPN, sunucu ve benzeri bir çok yerde Bitcoin ile ödeme yapabilmeniz mümkün. Hatta ülkemizde Bitcoin ve Ethereum için al/sat platformları yer alıyor.

Ethereum güvenilir mi?

Yazımızın başından bu yana fark ettiğiniz bir konu olmalı. Sürekli Bitcoin ve Ethereum üzerinden yola çıkıyoruz. Sadece Ethereum tek başına anlatılmıyor. İnternet dünyasında yer alan bütün makaleleri incelediğinizde, siz de mutlaka bu karşılaştırmalara maruz kalırsınız. Peki sebebi ne?


 

1. İnsanlar Ethereum’a güvenmiyor mu?

2. İnsanlar Ethereum’un geleceğinden şüpheli mi?

3. Yatırım yapma konusundaki kararsızlık makaleleri mi etkiliyor?

4. Ethereum nedir dendiğinde akla gelebilecek mantıklı bir açıklama yok mu?


 

Tüm bu soruları coin sistemleriyle ilgilenen kişiler tek tek kendine soruyor. Bu sorular düşünüldükçe artması muhtemel olan sorular sınıfındalar. En çok merak edilenleri yanıtlayalım, hep birlikte öğrenelim.

İnsanlar Ethereum’a güvenmiyor mu?

Bu oldukça mantıklı ve geçerlik oranı yüksek olan bir soru. Ethereum, bundan 8-9 ay öncesine bakıldığında piyasada tutunmaya çalışan, diğer altcoinler gibi ortalama bir kurda ilerleyen, kendisinden pek fazla söz ettirmeyen bir yapıya sahip. Geçmişi, insanları korkutuyor. Güven meselesi değil, korku meselesi haline gelmiş bir yapıdan dolayı Ethereum’un fiyatı ortalama düzeyde seyretmeye mecbur kılındı.Bir coin markasının geçmişi elbette önemli. Buradaki temel nokta şu: “Başladığı yerden itibaren, geldiği nokta nedir?”. İnsanlar bunun farkına vardığında ciddi seviyede yatırım yapmayı tercih ediyor. Son 5 sene içerisinde Bitcoin’in ne durumda olduğunu, piyasadaki değerine ve bugün oluşturduğu kitleye göz atın demezsek doğru olmaz. Bu yüzden bunu yatırım tavsiyesi değil, sadece mantıklı düşünmeye olanak tanıyan bakış açısı olarak yorumlayın.

İnsanlar Ethereum’un geleceği ne olacak diye düşünüyor mu?Elbette düşünüyor. Coin sistemlerine yeni giren kişilere naçizane tavsiye olarak iyice araştırmadan yatırım yapılmaması gerektiğini söylemekle yükümlüyüz. Ethereum fiyatlarının az önce de söylediğimiz gibi kısa sürede yükselmesi, gelecek kaygısını bu piyasada maalesef oluşturdu. Yükselişin temel nedenine madencilik olarak bakılsa da ve bunu olumsuz bir durum olarak gösterilse de Bitcoin madenciliğinin halen devam ettiğini unutmamak gerekir.

Yatırım yapma konusundaki kararsızlık makaleleri mi etkiliyor?

Kesinlikle hayır. Makalelerde sürekli Bitcoin ile karşılaştırma olmasının sebebi, diğer alt coinlerin arasından sıyrılıp, piyasada büyük oranda kendinden söz ettiren Ethereum’un marka değeri dolayısıyla makaleler karşılaştırma operatörü kullanılarak yazılıyor. Ethereum’un kısa sürede oluşturduğu marka değeri dolayısıyla piyasanın uzun vadede Ethereum için iyi biçimde şekilleneceğini gösteriyor diyebiliriz.

Ethereum nedir denildiğinde akla gelebilecek mantıklı bir açıklama yok mu?

Bu makale size tamamiyle Ethereum’un ne olduğunu gösteriyor. Bitcoin’i daha iyi araştırarak, aslında hepsinin aynı mantık üzerine kurulu olduğunu rahatlıkla anlamanız mümkün.

Ethereum nasıl parladı?

Tüm bilgileri dikkatlice okuduktan sonra Ethereum’un neden parladığını daha detaylı öğrenmek istediğinizi hisseder gibiyiz. Bu yüzden bununla alakalı bilgi vermezsek, “Ethereum nedir?” sorusunun cevabını tam olarak vermiş olmayız.

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz Bitcoin’in yaşadığı sorunları çözerek, daha iyi ve daha yenilikçi bir alt yapı ile pazara sürüldü. Bunları tekrar hatırlayalım;

1) Tahmine dayalı gelecek analizleri yapıldı, bu sayede oluşacak maksimum talep doğrultusunda dahi çözüm üretmekte sıkıntı çekmeyen bir alt yapı hazırlandı.

2) Merkezi olmayan pazar alanı sayesinde tamamen ihtiyaca göre şekillenen fiyat durumu ortaya çıktı. Böylece bir elden yönetilmek yerine arz-talep ilişkisi sayesinde gerçekleri yansıtan değerler ortaya çıkartıldı.

3) Ödeme yaparken, ödeme alırken aranızda sınır yok. Dijital kimlikler sayesinde kimse ne olduğunuzu bilmeden ya da kimseye bir bilgi vermeden işlemlerinizi yapmanız mümkün. Diğer coinlerle bunu yapabilirsiniz evet. Fakat diğer üç maddeyi iyi anlamanızı istiyoruz.

4) Yatırım taleplerinin artmasını göz ardı edemeyiz. Bitcoin’den sonra altcoin sistemlerine yatırım yapmak isteyen kişiler Ethereum’u özellikle seçti. Bunun bir sebebi olmalı öyle değil mi?

5) Dünyaca ünlü dev holdingler tarafından Ethereum’a büyük destek verildi. Bu da bu dijital para sisteminin ne kadar iyi olduğunu kamuoyuna anlattı.

6) BTC’nin performans sorunu çektiğini söylemiştik. İşlem süreleri gün geçtikçe uzuyor. Talep ve kullanım gün geçtikçe artıyor ve performans sorunları çığ gibi büyüyor. Ağustos ayında yaşanan bölünme parodisi buna en büyük örnek olmuştur. Bu süreçte BTC 3000 USD üzerindeki fiyatından 1800 dolara kadar düştü. Bu da Ethereum’a bir kez daha güven kazandırdı. Üstelik BTC’de komisyonlar 4$ gibi fahiş rakamlara çıkabiliyor. Bu komisyon az gibi görünse de, bankacılık sistemlerinden bıkan ve merkezi olmayan para birimi için oldukça yüksek bir rakam.

7) Ethereum’da işlemler çok hızlı, çok daha ucuz ve çok daha güvenilir. Vakit, nakittir.

Ethereum’un fiyatı ne olacak?

Bütün bilgileri aldıktan sonra, aklınızda bir soru işareti daha var. “Yatırım yapmalı mıyım?” Size yatırım yapın ya da yapmayın diyerek suçlu ya da sevinçli çıkmak istemiyoruz. Her şeyi somut temeller üzerine atarak aklınızda fikir uyandırmayı tercih ediyoruz.


Ethereum un fiyatı ne olacak

 • Alım eğrisi olarak gösterdiğimiz bölümler kırmızı ile işaretli olan yerler.

 • Sarı renkli olanlar kâr bölgesi.

 • Mavi düz çizgiler ise bekleme aşaması.

Yukarıdaki grafikte size Ethereum’un son 3 aylık değerlerini gösteriyoruz. Örneğin 8 Haziran’da 280 dolar iken, 10 Haziran’da 242 dolara düşmüş. Arada 38 dolarlık bir fark var. İşte yatırımcılar burada sürekli takip esnasındalar. Bu ufak düşüşe alım eğrisi adını veriyoruz. Buradaki düşüşte daha uygun fiyattan alımınızı yapmanız gerekiyor. 38 dolar şuan ki dolar kuruna göre 137 TL yapıyor. Ufak zamanda büyük kâr elde etmeniz mümkün.

Ne zaman alırız?

İkinci kırmızı çizginin başladığı küçük tepecikte ETH fiyatı 230 USD. Buradan itibaren ikinci kırmızı çizgimiz başlıyor ve 13 Haziran tarihinden 16 Haziran tarihine kadar bir alım eğrisi oluşuyor. Bu üç günlük sürede taban olarak 149 doları görüyor. Burada tamamen sabır göstermeniz gerekiyor. Panik ve korku, size zarar ettirecektir. Paranızla bu kısımda almanız gerekiyor. 18 Haziran tarihinde ise 240 doları görüyor. Siz ortalama düşüşü iyice takip edip, ortalama 180 dolardan 10 adet ETH alsaydınız, 5 gün sonra 10 tane Ethereum’u 2400 dolara satma fırsatı yakalayacaktınız. 5 günde 600 dolar kâr elde ederek, 2100 TL gibi bir para kazanmanız mümkün olacaktı.

Buradaki püf nokta: “Sabır edip, sabırsızın parasının sabırlıya geçmesini beklemek olmalı.” Sabırsız ve panik yapan kişiler, düşüşü görünce korkar ve parasını kurtarmak amacıyla bozdurur. Böylece silkelenme yaşanır ve fiyat düştükçe düşer. Sabırlılar ise düşen fiyattan Ethereum’ları toplar, piyasa normale dönünce ortalama kârları en az %30 olur…

Mavi renk ile işaretli olan bölgeler bekleme bölgeleri. Buradaki ufak düşüşlerden de faydalanmanız mümkün. Para biriminin dolar olması ve kurun yüksek olması dolayısıyla 15 dolar dediğimiz ufak kâr marjı ile 50 TL’den fazla parayı gün içinde kazanmanız mümkün. Burada tüm iş sabırda bitiyor.

Ne zaman satarız?

Bu sizin tamamen maddi durumunuzla alakalıdır. Borsaya yatırılan paraya çöp gözüyle bakmazsanız kaybedersiniz. Çünkü buradaki para tamamen geçen vakitle değer kazanır ve kaybeder. Borsaya yatıracağınız para sizin için çok önemli ve birkaç gün, birkaç hafta sonra bu paraya ihtiyaç duyacaksanız böyle bir yatırım yapmanızı önermeyiz. Bir örnekle anlatmak gerekirse;

Elinizde 2.500 Dolar çöpe atılacak para olduğunu var sayalım. Ethereum 8 Ekim 2017 itibariyle 310 dolar civarında geziyor. Buna düz olarak 300 dolar diyelim. 15 Eylül tarihinde 200 dolara kadar düşmüş. 200 dolardan 10 tane almış olsaydınız, ortalama 20 günde 1000 dolar para kazanacaktınız. Bu da 3600 TL yapıyor. Ethereum’un yarın 260 dolara düşmeyeceğinin garantisini veremeyiz. Kâr paranızı kenara ayırın, düştüğünde ana para ile tekrar alın. 290 dolara düştüğünde satın, 10 coinden 300 dolar para kazanırsınız. Kısa düşüşler, kısa yükselişler, az ama hızlı kazandırır.

Ethereum madenciliği hakkında

Ben borsaya yatırım yapmaktan korkuyorum ya da bu işi becerebileceğimi sanmıyorum diyorsanız Ethereum madenciliği yapabilirsiniz. Donanım ürünleri ile bilgisayar topluyormuşçasına kazım işlemleri yapmanız mümkün. Fakat uzun vadede (6-10 ay) yatırımınızı bedavaya getirebileceksiniz. Üstelik topladığınız sistemi daha sonra kullanabilir ya da başka coinler kazabilirsiniz. Amorti sonrası aylık 100 TL bile kazansanız, size bir gelir oluşturacaktır.

Bunun için sitemizde yer alan, titizlikle hazırlanan diğer makaleyi okumanızı öneriyoruz.

2 YORUMLAR

 1. Your comment is awaiting moderation

  pharmeasy best canadian pharmacies online canadianpharmacyies.com
  online canadian discount pharmacies http://canadianpharmacyies.com/
  canadian medications http://canadianpharmacyies.com/
  pharmacie
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian online pharmacies reviews
  http://mir3d.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=canadianpharmacyies.com
  canada online pharmacies legitimate

 2. Your comment is awaiting moderation

  international pharmacy canadian pharmaceuticals nafta canadianpharmacyies.com
  canadian prescription drugstore http://canadianpharmacyies.com/
  canada drug pharmacy http://canadianpharmacyies.com/
  pharmacies
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canada online pharmacies medication
  http://judonumber.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=canadianpharmacyies.com
  canadian pharmacies without an rx

 3. Your comment is awaiting moderation

  pharmeasy Canadian Pharmacy USA canadianpharmacyies.com
  canadian prescription drugstore http://canadianpharmacyies.com/
  prescriptions from canada without http://canadianpharmacyies.com/
  pharmacie
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  best canadian pharmacies online
  http://vega-int.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=canadianpharmacyies.com
  trust pharmacy of canada

 4. Your comment is awaiting moderation

  online pharmacies good canadian online pharmacies canadianpharmacyies.com
  canadian pharmacy uk delivery http://canadianpharmacyies.com/
  canada pharmaceuticals online http://canadianpharmacyies.com/
  drugstore online
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canada online pharmacies reviews
  http://darustire.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=canadianpharmacyies.com
  buy viagrow pro

 5. Your comment is awaiting moderation

  canadian drugs trust pharmacy canada canadianpharmacyies.com
  canadian pharmacy viagra brand http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies that ship to us http://canadianpharmacyies.com/
  online prescriptions
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian medications pharmacy
  http://roskazna.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=canadianpharmacyies.com
  online canadian pharmacies

 6. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharcharmy drugs for sale on internet canadianpharmacyies.com
  canadian pharmacy cialis http://canadianpharmacyies.com/
  pharmacy canada best http://canadianpharmacyies.com/
  pharmacy uk
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  north west pharmacies canada
  http://mystebelek.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=canadianpharmacyies.com
  canada pharmacies

 7. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharcharmy northwest pharmacies mail order canadianpharmacyies.com
  pharmacy onesource http://canadianpharmacyies.com/
  reputable canadian prescriptions online http://canadianpharmacyies.com/
  pharmacy uk
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  legitimate canadian mail order pharmacies
  http://vtt14.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=canadianpharmacyies.com
  canadian pharmacy king

 8. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharmaceuticals online drugs for sale online canadianpharmacyies.com
  online canadian discount pharmacies http://canadianpharmacyies.com/
  online canadian pharmacy http://canadianpharmacyies.com/
  pharmeasy
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian pharmacy viagra brand
  http://fereks.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=canadianpharmacyies.com
  buy vistagra online safe

 9. Your comment is awaiting moderation

  canada online pharmacies canadian drugstore canadianpharmacyies.com
  drugs for sale in canada http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmaceuticals http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies online
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian rx
  http://coilproducts.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  is trust pharmacy in canada legitimate

 10. Your comment is awaiting moderation

  canada pharmacies online prescriptions canada pharmacies online prescriptions canadianpharmacyies.com
  canadian pharmacies that are legit http://canadianpharmacyies.com/
  candida viagra http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacy online 24
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian medications list
  http://kvt-alyans.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies that ship to us

 11. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharmacies online prescriptions canada medications buy canadianpharmacyies.com
  canadian medications, liraglutide http://canadianpharmacyies.com/
  drugstore online india http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies shipping to usa
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  buy viagra 25mg
  http://xn--80aaejvfk4d.xn--p1ai/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  buy viagra usa

 12. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharcharmy online trust pharmacy canada canadianpharmacyies.com
  canada drugs http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmaceuticals stocks http://canadianpharmacyies.com/
  canada online pharmacy
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian pharmaceuticals companies
  http://clubcrm.ru/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharcharmy online

 13. Your comment is awaiting moderation

  canada pharmacies online prescriptions trust pharmacy canada canadianpharmacyies.com
  canadian pharmacies http://canadianpharmacyies.com/
  drugs for sale on internet http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacy online 24
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  rx from canada
  http://mogconsult.ru/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian medications pharmacy

 14. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharmaceuticals online canadian prescriptions online serc 24 mg canadianpharmacyies.com
  north west pharmacy canada http://canadianpharmacyies.com/
  canadian government approved pharmacies http://canadianpharmacyies.com/
  online canadian pharmacies
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadianpharmacy
  http://askshop.net/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canada drugs online

 15. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharmacies online prescriptions canada medication canadianpharmacyies.com
  aarp recommended canadian pharmacies http://canadianpharmacyies.com/
  trust pharmacy canada reviews http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies shipping to usa
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  drugstore online india
  http://anviz.su/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies

 16. Your comment is awaiting moderation

  online canadian pharmacies legitimate canadian mail order pharmacies canadianpharmacyies.com
  trust pharmacy canada reviews http://canadianpharmacyies.com/
  canadian mail order pharmacies http://canadianpharmacyies.com/
  online pharmacy canada
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian rx world pharmacy
  http://se-navigator.ru/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canada pharmacies account

 17. Your comment is awaiting moderation

  online canadian pharmacy online pharmacies of canada canadianpharmacyies.com
  canadian pharmaceuticals online http://canadianpharmacyies.com/
  buy vistagra usa http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmaceuticals online
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  rx from canada
  http://rb-broiler.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian medications pharmacy

 18. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharmaceuticals online buy viagra online usa canadianpharmacyies.com
  canadianpharmacyusa24h http://canadianpharmacyies.com/
  trust pharmacy canada reviews http://canadianpharmacyies.com/
  online canadian pharmacies
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  drugstore online reviews
  http://svoy-samolet.ru/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian medications online

 19. Your comment is awaiting moderation

  online canadian pharmacies online pharmacies in usa canadianpharmacyies.com
  northwest pharmacies mail order http://canadianpharmacyies.com/
  canadian mail order pharmacies http://canadianpharmacyies.com/
  online pharmacy canada
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  drugstore online shopping reviews
  http://erismann-direkt.ru/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmaceuticals

 20. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharmaceuticals online canadian pharmacies without an rx canadianpharmacyies.com
  northwest pharmacies online http://canadianpharmacyies.com/
  online pharmacies in usa http://canadianpharmacyies.com/
  online canadian pharmacies
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  drugstore online
  http://xn--80adsq3a.xn--p1ai/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  online drug store

 21. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharmacies online prescriptions canadian prescriptions online serc 24 mg canadianpharmacyies.com
  north west pharmacies canada http://canadianpharmacyies.com/
  online pharmacies legitimate http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies shipping to usa
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  trust pharmacy of canada
  http://bolshayamoskva.info/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  are canadian online pharmacies safe

 22. Your comment is awaiting moderation

  online pharmacy canadian pharmaceuticals canadianpharmacyies.com
  canadian prescriptions online http://canadianpharmacyies.com/
  drugs for sale http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies online prescriptions
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  northwest pharmacy canada
  http://sakh-schoolskosh.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  northwest pharmacies

 23. Your comment is awaiting moderation

  canada pharmacy online northwest pharmacy canada canadianpharmacyies.com
  canada pharmaceuticals online http://canadianpharmacyies.com/
  most reliable canadian online pharmacies http://canadianpharmacyies.com/
  online canadian pharmacy
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canada medications buy
  http://xn—-7sbqlrjcqphpf.xn--p1ai/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian rxlist

 24. Your comment is awaiting moderation

  canadian prescriptions online canadian pharmacy meds canadianpharmacyies.com
  order canadian prescriptions online http://canadianpharmacyies.com/
  pharmacy times http://canadianpharmacyies.com/
  canada online pharmacies
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian rx world pharmacy
  http://itfyou.ru/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canada pharmacies account

 25. Your comment is awaiting moderation

  canada online pharmacy canadian cialis canadianpharmacyies.com
  canada medication list http://canadianpharmacyies.com/
  canada drug pharmacy http://canadianpharmacyies.com/
  online pharmacy
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian medications list
  http://ckp-rf.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies that ship to us

 26. Your comment is awaiting moderation

  canada online pharmacies canadian viagra canadianpharmacyies.com
  online canadian pharmacy http://canadianpharmacyies.com/
  most reliable canadian pharmacies http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies online
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  pharmacy canada online prescriptions
  http://pivokom.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmaceuticals companies

 27. Your comment is awaiting moderation

  canadian online pharmacy northwest pharmacy canada canadianpharmacyies.com
  canadian medications pharmacy http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmaceuticals nafta http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharcharmy online
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  online pharmacies india
  http://matreshka-fest.ru/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmaceuticals stocks

 28. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharmacies online prescriptions canadian medications pharmacy canadianpharmacyies.com
  trust pharmacy canada reviews http://canadianpharmacyies.com/
  northwestpharmacy http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies shipping to usa
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  online canadian pharmacies
  http://v8bit.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian online pharmacy

 29. Your comment is awaiting moderation

  drugstore online the best canadian online pharmacies canadianpharmacyies.com
  buy viagra online usa http://canadianpharmacyies.com/
  drugs for sale deep web http://canadianpharmacyies.com/
  online pharmacies canada
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  rx from canada
  http://yaropoleckoe.ru/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian medications pharmacy

 30. Your comment is awaiting moderation

  online canadian pharmacies canada medication cost canadianpharmacyies.com
  pharmacy times http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacy uk delivery http://canadianpharmacyies.com/
  online pharmacy canada
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian medications pharmacy
  http://crazylifetv.com/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  online canadian pharmacies

 31. Your comment is awaiting moderation

  online pharmacies canada drugs for sale deep web canadianpharmacyies.com
  canadian pharmaceuticals stocks http://canadianpharmacyies.com/
  buy viagra usa http://canadianpharmacyies.com/
  canada pharmacies online
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canada medication cost
  http://xn--80aaagzh3bfj0a9e.su/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  buy viagra 25mg

 32. Your comment is awaiting moderation

  online pharmacies canada canadian prescription drugstore canadianpharmacyies.com
  canada drug http://canadianpharmacyies.com/
  online pharmacies legitimate http://canadianpharmacyies.com/
  canada pharmacies online
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian discount pharmacies in canada
  http://absoluttrade.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian medications 247

 33. Your comment is awaiting moderation

  online pharmacies most reliable canadian pharmacies canadianpharmacyies.com
  canadian discount pharmacies in ocala fl http://canadianpharmacyies.com/
  canadian drugstore http://canadianpharmacyies.com/
  canadian prescriptions online
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  online pharmacies of canada
  http://zipgt.ru/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian medications

 34. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharmacies online prescriptions canadian drug canadianpharmacyies.com
  canadian pharmacies-24h http://canadianpharmacyies.com/
  canadian government approved pharmacies http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies shipping to usa
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian viagra
  http://lapintrade.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  online canadian discount pharmacies

 35. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharmaceuticals online canada online pharmacies reviews canadianpharmacyies.com
  cialis canadian pharmacy http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies-24h http://canadianpharmacyies.com/
  online canadian pharmacies
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  trust pharmacy of canada
  http://eurosite.com.ua/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  are canadian online pharmacies safe

 36. Your comment is awaiting moderation

  online canadian pharmacies top rated canadian pharmacies online canadianpharmacyies.com
  canadian discount pharmacies in canada http://canadianpharmacyies.com/
  canadian prescriptions online serc 24 mg http://canadianpharmacyies.com/
  online pharmacy canada
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  trust pharmacy canada reviews
  http://nti2035.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  drugstore online shopping

 37. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharmacies online drugs for sale in canada canadianpharmacyies.com
  canada medications information http://canadianpharmacyies.com/
  canadian medications, liraglutide http://canadianpharmacyies.com/
  canadian online pharmacies
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  best canadian pharmacies online
  http://lunsvet.com/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  trust pharmacy of canada

 38. Your comment is awaiting moderation

  canada drugs online drugs for sale in mexico canadianpharmacyies.com
  northwest pharmacies online http://canadianpharmacyies.com/
  drugstore online shopping reviews http://canadianpharmacyies.com/
  canadian online pharmacy
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian rx world pharmacy
  http://cedrus.market/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canada pharmacies account

 39. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharmacies shipping to usa pharmacy canada canadianpharmacyies.com
  most reliable canadian online pharmacies http://canadianpharmacyies.com/
  online canadian pharmacy http://canadianpharmacyies.com/
  online pharmacies
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  the best canadian online pharmacies
  http://ag25.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canada online pharmacies surrey

 40. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharmacies online drugs for sale canadianpharmacyies.com
  canada pharmacies account http://canadianpharmacyies.com/
  drugstore online reviews http://canadianpharmacyies.com/
  canadian online pharmacies
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  northwest pharmacies mail order
  http://mshsk.ru/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  drugstore online canada

 41. Your comment is awaiting moderation

  canadian pharmacies shipping to usa trust pharmacy canada canadianpharmacyies.com
  canadian online pharmacy http://canadianpharmacyies.com/
  safe canadian online pharmacies http://canadianpharmacyies.com/
  online pharmacies
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canada online pharmacies medication
  http://larsensport.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies without an rx

 42. Your comment is awaiting moderation

  canada pharmacy online drugstore online india canadianpharmacyies.com
  online pharmacies of canada http://canadianpharmacyies.com/
  canada medications information http://canadianpharmacyies.com/
  online canadian pharmacy
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian pharcharmy online24
  http://imsider.ru/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  drugs for sale in uk

 43. Your comment is awaiting moderation

  canada online pharmacies canadian pharmaceuticals nafta canadianpharmacyies.com
  buy viagra usa http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmaceuticals http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies online
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian rxlist
  http://olvit-service.ru/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  good canadian online pharmacies

 44. Your comment is awaiting moderation

  online pharmacy pharmacy canada online prescriptions canadianpharmacyies.com
  canadian pharmacy cialis http://canadianpharmacyies.com/
  pharmacy canada best http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacies online prescriptions
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  drugs for sale usa
  http://it-audit.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  drugs for sale in mexico

 45. Your comment is awaiting moderation

  drugstore online canadian pharmaceuticals companies canadianpharmacyies.com
  drugstore online shopping http://canadianpharmacyies.com/
  canada pharmaceuticals online http://canadianpharmacyies.com/
  online pharmacies canada
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canada medication prices
  http://angarcity.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=http://canadianpharmacyies.com/
  trust pharmacy canada reviews

 46. Your comment is awaiting moderation

  canadian prescriptions online canadian pharmaceuticals companies canadianpharmacyies.com
  canada online pharmacy http://canadianpharmacyies.com/
  trust pharmacy canada http://canadianpharmacyies.com/
  canada online pharmacies
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  is trust pharmacy in canada legitimate
  http://getsight.ru/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmaceuticals reviews

 47. Your comment is awaiting moderation

  online pharmacy canada online pharmacies canadianpharmacyies.com
  canadian pharmacies that ship to us http://canadianpharmacyies.com/
  canadian pharmacy viagra brand http://canadianpharmacyies.com/
  canada pharmacies online prescriptions
  п»їhttp://iluvglhec.biz/__media__/js/netsoltrademark.php?d=canadianpharmacyies.com
  canadian pharmacy online 24
  http://kletadmin.ru/bitrix/rk.php?goto=http://canadianpharmacyies.com/
  northwest pharmacies in canada