Comments are closed.

Bitcoin Yasal mı?

Bir çok kişinin aklını karıştıran bir soru olan bitcoin yasal mı bitcoin alıp satsam herhangi bir sorun ile karşılaşır mıyım veya ceza alır mıyım diye. İşte size bu soruların cevaplarını verelim. Devletimin kanunen dijital para birimi, bitcoin veya kriptolu para birimleri ile bir düzenlemesi şu an için yoktur. Bu sebepten dolayı bitcoin almak, satmak veya bulundurmak gibi konulardan ceza almanız mümkün değildir. Eğer ki bu durum yasalar ile belirlenir ülkemize alımı satımı yasak hale gelirse bu gibi durumlarda ceza alabilirsiniz. Ancak şuan için bu konuda herhangi bir yasa, kanun veya genelde bulunmamaktadır.

Bitcoin ve Maliye

Bitcoin alım satım yapıyorsunuz hesabınıza sürekli para girdisi oluyor ve çıkıyor bu durumlarda maliyenin banka hesapları ilgisini çekebilir. Bu durumda maliyeden çağrılıp bu para girdi ve çıktılarını size sorabilirler. Ortaya vergisel bir durum çıkabilir. Maliye tarafından bu gibi konularda sizi çağırdığı zaman yapmanız gereken tek şey yaptığınız tüm olayı detaylı olarak yalansız bir şekilde anlatmanız olacaktır. Çünkü siz burada herhangi bir yasal olmayan bir durum ile karşı karşıya değilsiniz. Eğer ki bitcoin alım ve satımınızda kazanç var ise bu durumda sizlerden vergi talep edebilirler. Ancak bu durumda öncelikle bir heyet toplanır ve ona göre karar verilir ve bu durumda sizin lehinize çıkma olası yüksektir. Çünkü ülkemizde bu durum ile ilgili yasal bir düzenleme mevcut değildir.

Yüksek Miktarda Bitcoin Bozdurup Banka Hesabıma Nakit Gelirse?

Yüksek miktarlarda para bozdurup çekmek veya banka hesabınıza yüksek miktarlar girilmesi durumunda bankaya takılmakta olup banka tarafından maliyeye bildirilebilir veya direk maliyenin bir ilgisini çekebilir. Maliye öncelikli olarak bu paranın size kaynağını soracak olup herhangi bir para aklama var mı diye araştıracaktır. Eğer ki öyle bir durum söz konusu değil yatırım ve madencilikle kazandığınız bir para ise herhangi bir sorun olmayacaktır. Bunu altınlarınızı bozdurup hesabınıza yatırmak veya arsanız satmanız gibi düşünebilirsiniz.

Madencilik Yapmak Suç mudur?

Bitcoin üretimi yapmak hiçbir şekilde suç değildir. Burada yasal olmayan hiçbir durum söz konusu değildir. Madencilik yaparak sadece bilgisayarınızda yer alan işlemci veya ekran kartınız üzerinden işlemler yapmanız olanak vermekte olup diğer hiçbir kötü amaçlı olan bir şey yapmıyorsunuz. Karşılığında ise size ödül olarak bitcoin verilmektedir. Bu hakkınız olan bitcoini ise bozdurup ister harcayabilir isterseniz de dilediğiniz gibi biriktirebilir. Bitcoin bir dijital para birimidir herhangi bir saadet zinciri gibi bir olay söz konusu değildir. Matematiksel yollar ile kodlanmış ve her bir bitcoin üretiminde bir çok matematiksel işlemler yapılarak ortaya çıkmakta ve her bitcoin ile yapılan işlemlerin devam etmesi için madencilik yaparak bu işleyişi sürdürmektesiniz. Burada herhangi bir yasal olmayan durum yada haksız kazanç yoktur.

Bitcoin alım satımı yapılan yerler olan birde bitcoin borsaları bulunmaktadır. Buralarda elde ettiğiniz kazançlar için şuan maliye tarafından yapılmış olan herhangi bir bildiri bulunmamaktadır. Ancak isterseniz özel olarak bir bildiri isteyebilir aklınızda herhangi bir soru işareti kalmaz. Ancak bu dijital bir para birimi olduğu için maliye tarafından nasıl karşılanacağı da ayrı bir söz konusudur. Çünkü bitcoin bir genel merkez, bir koldan veya bir yönetim tarafından yönetilmeyip herkes tarafından madencilik yapılarak çıktığı ve işlemleri devam ettiği büyük bir ağdır. Ancak şuan için bitcoin ile ilgili içiniz rahat bir şekilde herhangi bir yasal olmayana bir soruna karşılaşmadan işlemleriniz yapabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. bankaların hesaba bloke koyması hakkında düşünceniz ne yonde bir sıkıntı doğururmu

  2. Bilgilendirici ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Sitenizi sık kullanılanlar bölümüne ekledim. iyi günler

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş