Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin basit bir ifade ile herhangi bir merkez banka, kuruluş, resmi birim ile bağlantısı olmadan herkes tarafından üretebilen belli bir limiti olan dijital para birimidir. Bitcoine ihtiyaç ilk olarak 2008 yılında Amerika’da gerçekleşen mortgage krizi sonrası ihtiyaç olmuş ve bundan sonra 2009 yılında çıkmıştır. O zamanlarda dünya genelinde genel bir durgunluk, ekonomik daralmalar, sürekli para basımları dolayı Euro, Dolar ve diğer ülkelerin para birimlerine olan güven azalmıştı. Bu sıra tüm dünyanın Bitcoin gibi bir dijital para birimine ihtiyacı olduğu düşünen Satoshi Nakamoto 2008 yılında deneysel olarak başladığı bu işe 2009 yılında herkes tarafından kullanılmıştır.

İnternet çıktığı günden itibaren bir çok kişi tarafından sanal para denemeleri olmuş ancak her birinde en büyük problem olan “İkili Harcama ( Double Spending ) ” engel olmuştur. İkili harcamada amaç dijital para bir veriden ibaret olduğu ve bu kullandığı taktirde bunun kontrolü yapılması ve çoğaltılmaması gerekmekteydi. Bunu yapmak için bir merkez yer bulunması ve güvenlik yapılması gerekmekte olup bu merkez yer ise hep güvenlik nedeniyle başarısız olmuştur.

Bu gelişmelerden sonra Bitcoin ” İkili Harcama ” sorununu  aşmayı başarmış ve Block Chainleri kullanarak bir bilgisayar ağı oluşturmuş ve bu şekilde tüm işlemler bu ağ üzerinden kontrol edilmesi amaçlanmıştır. İşte tüm bu güzel ağın yaratıcısı Satoshi Nakamoto.

Bitcoin Kurucu Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto bitcoin kurucu olmakta olup bu gizemli adam hakkında bir çok şey ortaya atılmış olup muhtemelen kullandığı isimde gerçek ismi değildir. Kendisi bir Japon olan matematik konusunda dahi olmuş olup bunun yanında çok iyi derece şifreleme yani kriptografi uzman diyebiliriz. Satoshi Nakamoto 2010 yılına kadar Bitcoine büyük destekler vermiş ve yılın ortasında geliştiricisi olan Gavin Andresen’ devretmiştir. 2008 yılında başlayan çalışmalar 2009 Ocakta açık kaynak kodlu olarak Bitcoin yayınlandı ve ilk bitcoinlerin çıkması ile ortaya çok geniş bir bitcoin ağı çıkmış oldu. Bitcoin ilk transferi 2009 yılının Ekim ayında olmuş ve Satoshi Nakamoto tarafından Hal Finney’e bitcoin transfer etmiştir. İlk transferin yapılması ile birlikte Bitcoin döviz kuruda belli olmuştu. Ekim 2009 tarihinde 1 Dolar tam 1,309,03 BTC ( bitcoin ) yapmaktaydı.

Bitcoin ve DARKNET

Bitcoin üzerinden yapılan ödemeler kim tarafından ve kime gönderildiği bilinmediği çok fazla yasa dışı işlemlerde kullanılıyordu. İnternette yasa dışı işlemlerin çok fazla döndüğü DARKNET’te ise artık bitcoin para birimi olmuş ve bütün işlemler bitcoin ile yapılmaktaydı. Bitcoin şu an için bir çok ülke onaylamış olup para birimi olarak kabul etmiş bir çok alışveriş sitesi bitcoin ile ödeme almaya olanak sağlamıştır. En büyük olanağı ise PayPal tarafından kabulünden sonra olmuş ve bu sayede bir çok alışveriş sitesi Paypal sayesinde bitcoini kabul eder hale gelmiştir.

Bitcoin geleceğin para birimini kökten değiştirecek bir para birimi gibi olmakta olup teknolojinin ilerlemesi ile bu dijital para birimi daha fazla popüler olmaktadır. Gelecekte kağıt paraların yerine geçip sanal cüzdanlar ile ödeme yapmak büyük alternatif gibi dursa bu hayatımızda nasıl ve neyi değiştirecek önemli yer olmaktadır. Bankalardan bağımsız ve bir merkez bankasına bağlı bulunmayıp her ülkenin kendi para biriminde kabul etmesi buna en büyük avantaj. Şu an bile bazı ülkeler aralarında bulunan ambargo veya başka yasa dışı transferleri bitcoin üzerinden yapabilmektedir. Bitcoin tek kötü yanı avantajı kur farkının sürekli olarak değişmesidir. Buda arz ve talep ilişkisine bağlıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş