Bitcoin Neden Düşüyor? İşte Sebepleri…

Bitcoin Neden Düşüyor? İşte Sebepleri…

 

 

Bitcoin ve diğer dijital para birimleri büyük bir hızlı değer kaybediyor. Bu hızlı düşüş ile panikleyen yatırımcıların birçoğu ‘’zararın neresinden dönersen kardır’’ mantığı ile zararına satışlar yaparak, yangına benzin dökmüş oldular. Bitcoin bugün 7796 dolar seviyesini gördü.

 

 

Dijital para birimlerinin babası olarak nitelendirilen Bitcoin, büyük bir düşüş yaşayarak yatırımcılarına ecel terleri döktürdü. 7796 dolar seviyesini gören Bitcoin, Kasım ayından beri kazandırdığı paraları fazlasıyla geri almış oldu. Peki Bitcoin neden düşüyor? Bu sorunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

 

Bitcoin hakkında

 

2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılan Bitcoin, 2009 yılının ilk aylarında piyasaya girdi. Herhangi bir merkez bankası olmayan, resmi kurum ve kuruluşlarla ilişkisi olmamasına rağmen, birçok ülkenin para birimleri ile alım satım yapılabilen bir kripto para birimidir. Uluslararası sektörde Euro ve Dolar’a alternatif olarak gösterilen Bitcoin’in kısaltması BTC, sembolü ise ฿ ‘dir.

 

Bitcoin neden düşüyor?

 

Eldeki bilgiler ışığında, Bitcoin’e regülasyon getirme, devlet ve hükümet müdahalesi gibi endişelerin yanı sıra, dijital para birimlerinin çalınma, siber saldırı ve güvenlik gibi risklerin Bitcoin’in hızlı düşüşünde son derece etkili olduğu biliniyor.

 

2018 Ocak ayında Hindistan, Güney Kore ve Çin’in dijital para birimleri için yeni düzenlemeler yapılacağı açıklandı. Bu haberlerin olumsuz etkisi yetmezmiş gibi pazar günü Japonya’da bulunan ve Bitcoin hizmet şirketi olan Coincheck’de hırsızlık olayı yaşandı. Yapılan siber saldırı sonucunda toplam değeri yaklaşık 530 milyon dolarlık Bitcoin çalındı.

 

Ancak son 2 gündür yaşanan büyük düşüşlerin asıl sebebinin Hindistan olduğu konuşuluyor. Hindistan Maliye Bakanı Arin Jaitly’in dijital para birimleri kullanımının kaldırılabileceği şeklinde konuşması, en başta Bitcoin olmak üzere tüm dijital paraların değeri büyük bir hızla düşmeye başladı. Hindistan Maliye Bakanı Jaitley, mecliste yaptığı açıklamalara devam ederek ‘’ Hükümet, dijital para birimlerinin meşru olduğunu düşünmüyor. Bu sebeple Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin kullanımını engellemek için bütün tedbirleri alacaktır’’ diye belirtti.

 

 

530 Milyon Dolarlık Bitcoin Çalındı!

 

28.01.2018 Pazar günü Japonya’da bulunan Bitcoin hizmet şirketi olan Coincheck, soyuldu. Yapılan siber saldırılar sonucunda, çalınan Bitcoin’lerin değerinin 530 milyon dolar olduğu belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs, geçtiğimiz günlerde yaptığı uyarılarda, Bitcoin’in değerinin çok hızlı bir şekilde yükselmesi sebebiyle, dijital para birimi değerinden uzaklaşarak ‘’balon’’ olarak isimlendirilen seviyelere ulaştığını belirtti.

 

Avrupa Birliği’nin Bitcoin Uyarısı

 

AB yani Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis’in yaptığı açıklamada, Bitcoin’in gerçek bir para birimi olmadığını vurgulayarak “Bitcoin ve diğer çeşitli dijital sanal para birimlerinin, tüketici ve yatırımcılar bakımından çok büyük riskleri barındırıyor.” dedi.

 

Dombrovskis, Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında çok önemli açıklamalarda bulundu. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde, son haftalarda yaşanan düşüşlerin dikkatini çektiğini söyleyerek ‘’ Avrupa Birliği Komisyonu, Bitcoin ve diğer dijital para birimleri ile ilgili gelişmelerden haberdar ve yakından takip ediyor’’ dedi.

 

Bitcoin ve diğer dijital paraların tüketici ve yatırımcı bakımından önemli riskler taşıdığını belirten Dombrovskis, ‘’ Bunların (dijital para birimleri), çok hızlı fiyat artışları ve düşüşleri, güvenlik zafiyetleri ve yatırımların tamamen ortadan kaybolması gibi piyasa manipülasyonuna açıklıkları eksiklik ve riskleri bulunuyor.’’ dedi.

 

Bitcoin’in fiyatının herhangi bir kuruluş veya ülke tarafından saptanmadığını vurgulayan Dombrovskis,’’Yatırım yapan kişiler, bu dijital para birimlerinin değerinin her an düşebileceğini bilmelidir. Bitcoin, gerçek bir para birimi değildir’’ ifadelerini kullandı.

 

Dombrovskis, piyasalardaki gerginliği hissettiklerini ve bu gelişmeler ışığında Avrupa Birliği’nin, mali denetim ve kurum mekanizmalarına oluşabilecek riskler için uyarılarını tekrarlamaları konusunda çağrıda bulunduğunu belirtti.

 

binance borsa

 

Güney Kore’den Rahatlatan Açıklama

 

Güney Kore hükümeti, ülkedeki dijital para birimleri ticaretindeki spekülasyonların önlenmesi için ek tedbirler alacağını söylemişti. Bu açıklama dijital paraların Güney Kore’de yasaklanacağı iddialarını beraberinde getirmişti.

 

Daha sonra Güney Kore Maliye Bakanı’nın yaptığı açıklamalar ile piyasalar ve yatırımcılar derin bir nefes aldı. Hükümetin dijital para birimlerinin ticaretini yasaklayacak herhangi bir plan üzerinde çalışmadığını açıkladı.

 

Güney Kore’nin dijital para birimlerinin ticareti için önemli bir ülke olduğunu belirten Maliye Bakanı Kim Dong-yeon, ortaya atılan iddiaların ise hükümet yetkililerinin yaptığı çelişkili açıklamalardan dolayı olduğunun altını çizdi.

 

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş