Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin aynı bir kredi kartı veya banka kartı gibi ödeme yapma ve alma işlemini çok hızlı ve kolayca yapmanıza olanak sağlamaktadır. Bitcoin kullanabilmeniz için öncelikli olarak bitcoin cüzdanına ihtiyacınız vardır. Bu cüzdan sayesinde istediğiniz satıcıya istediğiniz ödemeyi gönderebilir ve kolay bir şekilde ödemelerini alabilirsiniz. Bitcoin cüzdanlarında alıcılara bitcoin göndermek için çoğu zaman QR kodu olmak NFC gibi sistemler olmakta olup alıcı hesaplarını kolayca bu şekilde bulabilirsiniz.

Bitcoin cüzdanınızı unuttuğunuzda veya kaybettiğinizde, cüzdanınızda bulunan paralar başkaları tarafından kesinlikle ele geçirilememektedir. Bu bitcoinler diğer bitcoinler gibi blok zincirlerde kalmaya devam edecek olup kimse onların şifresini çözemediği için kullanamayacak ve sonsuza kadar blok zincirlerde kalmaya devam edecektir.

Bitcoinleri Kullanmanız İçin 10 Dakikaya Kadar Bekleyebilirsiniz

Çoğu zaman bitcoinler arası transferler ve bitcoin ile yapılan tüm işlemler anında gerçekleşmektedir. Ancak bazı durumlarda yaptığınız işlemlerinizin ağ tarafından onaylanması maksimum 10 dakikayı bulmaktadır. Bunun nedeni ağa bitcoin işlenmesi, bloklar arası işleme alınması ve onaylanması için gecikmeler olabilmektedir. Bunun nedeni aslında bitcoin bir çok güvenlik aşamasından geçmekte olup her işlemi güvenli bir şekilde gerçekleşmesinden dolayı blok zincirleri arasında iletişimi sağlamayı amaçlamaktadır. Şu an bile kredi kartlarında bir işlem yaptığınız zaman öncelikle ön provizyona almakta ve onaylanması belli bir süre almaktadır. Diğer bir deyişle canlı pos cihazları bile bazen işlem vermesi bitcoin ile aynı süreyi bulmaktadır.

Bitcoin Kullanmak Ücretlimidir ?

Bitcoinle yaptığını bütün transferler ve işlemler genel itibari ile ücretsizdir. Ancak bitcoin ile olan işlemlerin daha hızlı yapılması ve bu işlemlerin onayında sağlanan bloklanmalar ve ağ yapısı gereği küçük kuruş bitcoinler talep edilebilir. 1 BTC transferi için genellik bu oran 0,0005 BTC ile en fazla 0,02 kadardır. Aslında bir mağazaya girdiğinizde alışveriş yapma istediğinizde 99,95 TL olan fiyatlı bir ürünün 5 kuruşunu almamak gibi çok düşük ücretlerdir. Yani bu sebepten dolayı asla yüksek ücretler ödemezsiniz. Bankalar arası transfer ücretleri yüksek olmakta olup özellikle ülkeler arası para transferleri yüksek olmakta olup bitcoin ile bunları düşük miktarlarda gerçekleştirebilirsiniz.

En çok sorulan sorulardan bir tanesi ise cüzdanıma ben online olmadığım vakit bir ödeme gelmesi durumunda nasıl bir işlem yapılması gerektiğidir. Bu olay çok basit olmakta olup siz online olmasanız bile cüzdanınıza ilk girdiğinizde gelen ödemeler hemen olarak cüzdanınıza işlenmektedir. Burada temel amaç ise siz online olmadığınız zamanlar bloklar içerisinde bulunan ağlarda gerekli depolamalar yapılıp sizler ilk online olduğunuz zaman bitcoinleri alırsınız. Cüzdanlara genellik sendronize etmek gerekir. Bunun sebebi yeni blokların oluşmasını sağlamak ve cüzdanınıza yeni bir harcama yapmak istediğiniz hesaplaması için sürekli olarak senkronize ye ihtiyaç duymaktadır. Bunu yapabilmesi için cüzdanınız hangi ortamda kullanıyorsanız yeterli seviyede depolama alanı ve internet hızınızın iyi olması gerekir.

Bitcoin Cüzdanınız Her Yerde

Bitcoin cüzdanınızı sadece masaüstü bilgisayarınızda değil laptop, akıllı cep telefonlarınızda ( Her işletim sistemi için özel olarak tasarlanan mobil uygulamalar ), donanımınız ve web üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Bitcoin cüzdan hizmeti veren bir çok aracı firma olmakta olup bunlardan en fazla kullanılanı ise Bitcoin Core, Bitcoin Knots, Mobilde ise Bitcoin Wallet uygulamalardır. Bu cüzdanlarınızı her yerden kolayca eriştiğiniz gibi günün 24 saati ödeme alabilir ve ödeme göndermek istediğiniz kişiye 24 saat boyunca ödeme gönderebilir kolayca ödemeler yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş