Bitcoin Madenciliği Nedir ?

Bitcoin Madenciliği Nedir ?

En çok sorulan sorulardan bir tanesi olan bitcoin nasıl çıkıyor sorusuna bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Bitcoin çıkarma işlemine bitcoin madenciliği veya bitcoin mining denilmektedir. Bir çok kişi tarafından ben bitcoin madenciliği yapıcam paraya para demiceyim gibi bir çok kişi aklında düşünmektedir. Evet bu belki bitcoin ilk çıktığı zamanlarda yani bloklardan kolayca bitcoin üretildiği zaman yapılabilirdi ancak şu an bitcoin üretimi çok zor olmuş olup bunun için özel makineler gerekmektedir.

Bitcoin Madenciliği Sadece Bitcoin Çıkarma Değildir

Bitcoin madenciliği yaparken bilgisayarlarınızın veya cihazların yaptığı çalışma sadece bitcoin çıkarmasına yönelik bir çalışma değildir. Bitcoin ana temeli olan bir merkez üzerinden yönetilmeme ve sürekli olarak kullanıcılar tarafından kurulan ağ üzerinden yönetme prensibine göre ayrıca bitcoin işleme, transfer ve hesap tutma özelliğini de yapmış olursunuz.

Bitcoin Madenciliği Her Geçen Gün Daha da Zorlaşıyor

Bitcoin madenciliği yapanlar bilirler ki 2010 yılındaki bitcoin çıkarmak ile şuan çıkarmak çok ama çok zor olmuştur. Bunun nedeni Bitcoin algoritmasında gelmektedir. Güvenlik sebebi ile her sene belli bir miktarda bitcoin çıkarılmasından dolayı günümüzde şuan çıkarılması baya zor hale gelmiştir. Bitcoin madenciliği yapmak için özel ve güçlü ekipmanlara ihtiyacınız olmaktadır. Evinizdeki bilgisayarınız ile bitcoin madenciliği yapmanız mümkün değildir. Bitcoin çıkarılmasından ana amaç bulunan blokların çözümlenmesi ve bloklardan bitcoinler çıkmasıdır. Bunun yanında bitcoin madenciliği yaparken ayrıca bitcoin işleyişi hakkında görev sürdürmüş olursunuz.

Bitcoin Madenciliği İçin Güçlü Makinelere İhtiyacınız Vardır

Evimdeki bilgisayardan bitcoin çıkarmak istiyorum ne yapmam gerekiyor diye kendinize soruyorsanız bu şuan kendi bilgisayarınız için mümkün olmadığını sizlere söyleyebiliriz. Bitcoin işlemci sayısı ve GPU ile üretmeniz mümkündür. İşlemciniz veya GPU ne kadar yüksek olursa bitcoin çıkarmanız o kadar güçlü olacak bitcoinleri ayıklayabileceksiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir konu var oda Elektrik. Geliriniz ve giderlerinizi çok iyi ayarlayıp bitcoin den zarar etmediğiniz bilmenizde fayda var.

Bitcoin Madenciliği İçin ASIC Makineler

Öncelikle ASIC makineler nelerdir onlardan bahsedelim. ASIC makineler sadece madencilik yapmak ve gerekli olan işlemleri yere getirmek için üretilmiş düşük enerji üreten bitcoin çıkarmada güçlü olan makinelerdir. Bu makineler sadece madencilik yapmak için odaklanmış olup en güçlü işlemciden bile güçlü en güçlü olmakta olup ayrıca en güçlü işlemcinin harcadığı elektriği harcamamaktadır.

Bitcoin çıkması her geçen gün zorlaşması ve algoritmaların değişmesi ile birlikte ASIC makineleri üreten kişiler yeni ve daha güçlü makineler çıkarmakta olup sürekli olarak ön siparişler almaktadırlar. Çoğu zaman aldıkları bu ön siparişleri ise 5 ile 7 ay sonra teslim etmekte olup bu makineler ile bir bitcoin üretimi yapmak mümkündür.

ASIC cihazları çok avantajlı olmakta olup bitcoin üretimi konusu ile ilgileniyorsanız kesinlikle çok iyi araştırmanız lazım. ASIC cihazları bitcoin üretimi bitirdikten sonra hiç bir işime yaramayacağını da bilmenizde fayda var. Sadece bu iş için üretildiği için farklı amaçlarda kullanmanıza olanak vermeyecektir.

Bitcoin madenciliğinde en önemli konu ise giderlerinizi en iyi hesaplamak olacaktır. Çünkü madencilikte en büyük gider elektriktir. Bu da sizleri bazen zarar sokabilir. Özellikle bitcoin değerinin değişmesi sizin tam olarak önünüzü göremeyişine sebebiyet verebilir. Bunun için bitcoin madenciliği yapacağınız zaman bütün gider tablolarınızı çok iyi hesaplamanızda fayda var. Eğer bitcoin çok fazla üretmeyeceğiniz düşünüyorsanız yeni çıkmış ve üretimi daha kolay oran coinleri deneyebilir ve ilk etaplarda onlardan başlayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş