Comments are closed.

Bitcoin Kağıt Paranın Yerine Geçer mi?

Bitcoin Kağıt Paranın Yerine Geçer mi?

Bitcoin kullanımı her geçen gün artması ile birlikte bir çok kişinin aklına acaba kağıt paranın yerine geçer mi soruları yer alıyor. Bunun cevabını belki de 15 yada 20 yıl için mümkün değil diyebiliriz. Bitcoin kağıt paranın yerine geçmesi için öncelikle bütün dünya iyi bir teknolojiye sahip olması ve bu teknoloji bütün dünyaya yayılması gerekmektedir. Dijital para birimlerini kullanabilmemiz sanal cüzdanlara sahip olmamız gerekmektedir. Sanal cüzdanlara sahip olunduğu zaman ise ticariler için ise güzel bir ödeme alt yapısı yapılması gerekmektedir. Bir çok teknoloji firması bunun üzerinden çalışmalara ağırlık veriyor. Ancak bu konuda belki de en büyük engel ülkeler diyebiliriz.

Ülkeler kolay kolay kağıt para biriminde bir dijital apra birimine veya bitcoine geçmeye sıcak bakmayabilir. Bitcoin güvenlik bakımında şu an için bugüne kadar çıkmış en iyi alt yapıya sahip güvenli bir dijital para birimidir. En ufacık bile güvenlik açığı yer almamakta olup dijital para birimlerinde olan çift para basma veya ödeme alma gibi sorunları Bitcoin geniş bir ağ yelpazesi ile ulaşmaktadır. Bir çok şifreleme yöntemi ile yapılan bu yöntem herhangi bir sorun bulunmadan kağıt paranın yerine geçmesi için hiç bir güvenlik açığı yer almamaktadır. Kağıt paralarda bulunan çalınma, hırsızlık gibi yöntemler daha fazla bir yetki ile sahip olunurken sanal cüzdanlar sayesinde bunu daha ileri güvenlik gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin Bütün Para Birimlerini Kabul Eder

Bitcoin herhangi bir merkeze bağlı olmadığı için tüm dünyanın para birimleri ile alınabilmekte ve satılmaktadır. Bu sebepten dolayı bir ülkenin para biriminden ekonomisinden etkilenmemektedir. Bitcoin kağıt paranın yerine geçerse tüm dünyanın ekonomileri aynı olacak ve piyasalarda herhangi bir dalgalanma olmadan kolayca bundan etkilenecektir.  Bu herkesin gözünden çok zor gözükse belki bunun için yüz yıllar gerekecektir. Tüm dünya ülkeleri birlik olması gerekecek olup bitcoine geçmek yada başka bir dijital paraya geçiş gerçekten çok zorlu bir süreç olacaktır.

Bitcoinin Kağıt Paraya Göre Bir Çok Avantajı Mevcuttur

Bitcoin özellikle para transferi açısında çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Örneğin bankalarda EFT saati 16:45 e kadar olurken Bitcoin de 24 saatte transfer yapabilirsiniz. Ayrıca sadece bununla sınırlı değil. Dünyanın neresinde olursanız olun hiç bir engele takılmadan istediğiniz yere transfer yapabilirsiniz. Ayrıca bu işlemler için çok düşük oranda işlem masrafları olmakta olup bu sayede sizler hem karlı çıkarsınız hem de işlemleriniz hızlı bir şekilde yapmış olursunuz. Bitcoin kağıt para yerine geçmesi durumundan bu durumdan sanırım en büyük üzüntüyü bankalar almış olacaktır. Çünkü transfer gibi işlemlerde işlem ücretleri yok denecek kadar az olduğundan bundan bankalar etkilenecektir.

Bitcoin şu an için bir çok ülke tanımış olmakta olup bu atılan en büyük adımların başında yer almaktadır. Özellikle Almanya Maliye Bakanı kabul etmesi daha sonra Danimarka Bitcoin önünü daha fazla açmıştır. Özellikle alışveriş sitelerin bitcoin kabul etmesi kullanımı daha fazla attırılmış ve bu sayede bir çok kişi için bitcoine ilgi artmıştır. Bitcoin alışveriş sitelerinde daha aktif kullanmasında PayPal kabul etmesi ile daha fazla yükselmiştir.  Bitcoin resmi makamlar tarafından kabul edilmesi ve para birimi olarak yaygınlaşması kağıt para kullanımı daha da azaltacaktır. Bu sebepten dolayı bitcoin her ne kadar ülkemizde kullanımı yaygın olmasa bile tüm dünya genelinde yayılması sonucu kağıt para yerine kullanılma olasılığını daha yüksek tutulacaktır.

1 YORUM

  1. Altin dayali dijital para niye kullanilmi ki cok mu zor bunun arkasinda da bir hinlik var amma kokusu cikar

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş