Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin konusunda yeni iseniz bir kaç maddeyi bilmenizde fayda vardır. Bu maddeleri öğrendikten sonra bitcoin konusunda daha iyi bilgi sahibi olabilir ve bitcoin güvenlik ve ne kadar güzel bir sistem olduğunu anlayabilirsiniz.

Cüzdanınız Güvende Tutunuz

Bitcoin dijital bir para birimi olduğu için cüzdanınızda aynı şekilde dijital olmaktadır. Cüzdanınız akıllı telefonlarınız, bilgisayar ve bir çok internet üzerinden ulaşabileceğiniz cihaz üzerinden ulaşabilirsiniz. Normal hayatta olduğu gibi cüzdanınızın güvenliğini sağlamak bu konuda size aittir. Bitcoin kullanmanız için bir çok site ve sistem cüzdan özelliği sağlamaktadır. Burada bilgisayarınıza ve akıllı cihazlarınıza virüs girmesi durumunda cüzdanınız tehlikeye girebilir. Bu gibi kullanıcıdan kaynaklı sorunlar hariç bitcoin de işleminde hiç bir güvenlik açığı yer almamaktadır.

Bitcoin Değeri Sürekli Değişir

Bitcoin 7 gün 24 saat sürekli olarak işlem gördüğü için anlık olarak değeri değişmektedir. Bu sebepten dolayı aldığınız bitcoinler bazen değeri yükseltebilir veya düşebilir. Bunu her zaman için aklınızda bulunmanızda faydası vardır. Bitcoin ile ödeme yapmak veya almak istediğiniz zaman anlık olarak ödeme yapacağınız yerin yerel kuruna çevrilmekte ve o şekilde ödeme yapılmaktadır. Bazen ödeme yaparken satıcılar kur değişmesini bahane ederek biraz komisyon isteyebilmektedirler. Bu tamamen satıcı ile sizin aranızda kalmış bir şeydir. Kendi istediğinize göre bitcoinlerinizi cüzdanınızda tutabilir veya bunu istediğiniz para birimine çevirebilirisiniz.

Bitcoinde Ödemelerde Gizlilik Vardır

Bitcoin olarak ödeme yapmak istediğinizde gönderim yapacağınız kişinin sadece bitcoin adresiniz yeterlidir. Herhangi bir isim ve başka bilgilere gerek kalmaz. Bu sebepten dolayı bitcoin ile ödeme yapacağınız zaman gizlilik esasdır. Adresi yanlış girmeniz veya gönderdiğiniz kişiden bu işlemi iptal etme gibi hiç bir özellik bulunmamaktadır. Bitcoin alışveriş veya transfer yaparken güvendiğiniz kişiler ile ticaret yapmayı ve bozdurmak istediğinizde bu sektörde en iyi olmuş kişiler ile yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Bitcoin adres çoğu zaman imla kuralları veya değişik kodlamalar uygun olmadığı zamanlar bitcoin adres hata uyarısı verecek ve gönderim izni vermeyecektir.

İşlemler 10 Dakika İçerisinde Gerçekleşir

Bitcoin transfer işlemleri çoğu zaman anında yapılabilirken bazen bu işlem 10 dakikaya kadar sürebilmektedir. Alışveriş yaparken bu durumu göz önünde bulundurabilirsiniz. Sistem her geçen gün daha fazla gelişmesi ile birlikte bu işlem süresi daha az olması beklenmektedir. Bitcoinler arası transferler çoğu zaman ücretsiz olmakta olup bazen cüzdan ve barındırma hizmeti veren servis sağlayacıları ise küçük ücretler talep edebilmektedir. Bunları siz belirleyebileceğiniz gibi ayrıca belli bir limitte bulunabilir.

Bitcoin Deneysel ve Resmi Değildir

Bitcoin ilk olarak deneysel olarak hizmete girmiş ve şuan bile halen deneysel olarak hizmet vermektedir. Bitcoin geleceği hakkında kimse net bilgi ve bazı kararlar verememektedir. Bu sebepten dolayı bitcoin ile ilgi alacağınız kararları önceden kestirmek mümkün değildir.

Bir çok devlet ve kuruluş bitcoin kabul etse bile herhangi bir ülkenin veya otoritenin bir resmi para birimi olmadığını bilmenizde fayda var. Bu sebepten dolayı bazı ülkelerde bitcoin kullanmak hakkında yaptırımlar olabilir ve ülkelerin vergi gibi durumları ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum bitcoin hiç bir mesuliyet kabul etmemekte olup tamamen sizlere ait bir durumdur.

Bitcoin herhangi bir otorite tarafından kontrol edilmemekte olup herkes tarafından oluşturulan ağlardan oluşmaktadır. Bu sebeple bitcoin hakkında dolandırma veya herhangi bir mağduriyet söz konusu olduğu zaman başvurabileceğiniz resmi kurum ve kuruluş bulunmamaktadır. Bitcoin ile işlem yapmadan önce bunu da aklınızda bulundurmanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş