Bitcoin Değeri Nasıl Belirleniyor?

Bitcoin Değeri Nasıl Belirleniyor?

Bitcoinler dijital para birimi olup, piyasa da belli bir miktarda olan ve belli bir değer sahiptir. Her geçen gün kullanımı daha fazla artmakta olup popülerliği artması ile birlikte bitcoine olan güven daha da artmaktadır. Artması ile birlikte değeri daha stabil bir hale gelmektedir. Bitcoin bir merkez bankasına bağlı olmayıp herhangi bir para birimine bağlı olarak bir değeri belirlenmektedir. Bitcoin arkasında herhangi bir para birimi olmazken aslında altın ile bağlantılı sayabiliriz. Altın ile kolayca değiş tokuş yapılabilen ve en çok tercih edilen dijital para birimidir.

Bitcoin Değerine Üretim Maliyetleri Etki Etmez

Bitcoin üretimi çok nezaketli bir iş olmakta olup bir çok kişi bu sebepten dolayı bir çok kişi bitcoin değerini düşürüp yükseltmek olduğunu düşünmektedir. Ancak çoğu kişi bu şekilde düşünse bile bu olay tamamen gerçek dışıdır. Bitcoin değerini en çok etki eden unsur arz ve talep dengesi olmaktadır. Bitcoin ne kadar popüler olur kullanımı artar ise bu ona olan güveni göstermiş olur. Bu sebepten dolayı ise bitcoin değeri sürekli olarak artmasına sebep olur. Ancak bitcoine olan güven azaldığı zaman ise herkes elinde bulunan bitcoinleri bir şekilde takas etmek veya bozdurmak ister. Bu zamanda otomatik olarak bitcoin değeri düşebilir.

Bitcoin Değeri Her Ülkenin Para Birimine Göredir

Ülkelerin para birimleri değer kaybetmesi gibi aynı işlem bitcoinde olabilmektedir. Bitcoin değer kaybetmesi veya değer kazanması durumunda bitcoine olan güveni ifade etmektedir. Her bitcoin her ülke para biriminde bozdurabilmekte olup hiçbir ülkenin para birimine bağlı değildir. Bu sebepten dolayı aslında bitcoinin en yüksek güveni bu yönden kazanmıştır. İlk çıktığı günden itibaren şuana kadar bitcoin hep değerini arttırmış ve kullananlara olan güvenini boşa çıkarmamıştır. Çoğu kişi yatırım amacı ile görmekte olup sürekli olarak piyasadan bitcoin toplamakta olup bazen ellerinde çok büyük bitcoinler tutanlar yüksek spekülasyonlara sebep verebilirler. Ancak bu durum onlar için çok tehlikeli olmakta olup bu yüzden bitcoinde çok fazla bir şekilde çakılma ve yükselme görmek mümkün olmamaktadır.

Bitcoin Halk Tarafından Gerekli Güveni Kazanmıştır

Bitcoin ilk çıktığı günlerde çok fazla güvenini kazanmamış olsa da şu an bir çok devlet kurumu ve mağazalar tarafından ödeme yöntemi olarak kabul edildiğinden halk tarafından gerekli güveni kazanmıştır.  İlk çıktığında bitcoin değer sürekli olarak sallantıda olup yükselmeler ve düşmeler çok sıklıkla göstermekte olup şu an için bu dalgalanmalara yer verilmemekte olup bitcoin değer stabil bir şekilde devam etmektedir. Bitcoin yatırım olarak düşünen kişiler ise eğer ellerinde yüksek miktarda bitcoin olması durumundan 24 saat satış ve alım işlemi yapıldığından dolayı alım ve satım yaparak para kazanabilmektedirler. Bitcoin üretimi zor olduğundan ve bloklar belli bir periyoda göre çıktığından dolayı ülkeler gibi bir anda piyasaya fazla sürüp bitcoin değerini düşürmek veya piyasadan para çekip değerini yükseltmek gibi unsurlar bulunmaz.

Bir çok kişinin aklında önemli bir soru olan bitcoin üretimi artarsa veya herkes buna yönelirse bitcoin düşer mi diye sormaktadır. Bitcoin genel olarak algoritması ile birlikte bir sene içerisinde kaç bloktan ne kadar üretim yapılacağı bellidir. Bu sebepten dolayı herkes tarafından üretime yönlendirmesi bile bitcoin değerini çok fazla etkilememektedir. Ayrıca bitcoin üretimi yapmak yani madencilik gibi unsurlarda sadece üretim değil ağ yapılandırmasına yardımcı olmak ve bitcoinin işleyişini devam ettirmek içinde gereklidir.

Related Posts

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

Ani bir şekilde hayatımıza giren ve bir anda insan hayatındaki tabuları yıkmayı başarabilen kripto paralar, gün geçtikçe dünya genelinde daha fazla yayılıyor. Kripto Paraların...

Stabil Coin Nedir?

Kripto paralar çeşitlendikçe ve her geçen gün kullanım alanları ve oranları arttıkça çeşitlenmektedir. 2012’de Bitcoinin ilerde çok yükseleceğinin sinyalini vermesi ile birlikte diğer yazılımcı...

Kripto Para Nedir?

Özellikle 2017 yılında ve daha sonrası dönemlerde hemen herkesin dilinde dolaşan bir sözcük olan kripto para kelimesi, bundan tam 9 yıl öncesinde kullanılmaya başlanmıştır....
Paylaş