[bs-mix-listing-4-1 show_excerpt_big=”1″ show_excerpt_small=”1″ hide_title=”0″ count=”5″ tabs=”” pagination-show-label=”0″ pagination-slides-count=”3″ slider-animation-speed=”750″ slider-autoplay=”1″ slider-speed=”3000″ bs-show-desktop=”1″ bs-show-tablet=”1″ bs-show-phone=”1″ paginate=”none”]

bitcoin medya

Son zamanların en popüler para birimlerinden olan Bitcoin hakkında pek çok sorular yöneltilmektedir. Bitcoin nedir, nasıl üretilir, kağıt para yerine mi geçmektedir, bitcoin nasıl alabiliriz gibi tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Bitcoin Nedir?

Dijital para hizmeti olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından bulunmuş olup herhangi bir resmi kuruluş gibi hiç bir bağlantısı olmadan her ülkenin kendi para birimi ile alınıp satılabilen elektronik para birimidir. Bitcoin sembolü ฿ ve kısaltması BTC dir. Belli bir merkez üzerinden üretilmeyen bitcoinler, herkes tarafından bilgisayarlarına yükledikleri bitcoin yazılımı ile işlemciler üzerinden hesaplama yaparak üretilmektedir.

Bitcoin Kağıt Paranın Yerine Geçer mi?

Her ne kadar ülkemizde çok fazla popüler olmasa da yurt dışında bitcoin yakın zamanda kağıt paranın yerine gececiğini düşünen bir çok kişi bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar para yerine hep kağıt maden veya altın kullanılmış olup dijital paraya geçmek belki yüzyılı alabilmektedir.

Ancak bitcoin anımsanmayacak derecede fazla kullanılmakta olup bir çok resmi kurum tarafından kabul görmüş ve ödeme alma işlemlerine başlamışlardır. Bunlardan örnek olarak havaalanlarında bulunan bitcoin bozdurma ATM leri ve Alman Maliyesi tarafından bitcoini para birimi olarak gördüklerini söylemek popülerliğini daha fazla yükseltmiştir.

binance borsa

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretimine genel olarak mining yani madencilik diye bilinmektedir. Madencilik yaparak sadece bitcoin üretimi yapılmazken ayrıca bitcoin transferlerini yapmak, korumak ve senkronize etmek için yaptıkları hesaplamalara da madencilik denir. Bitcoin bir merkez elden yönetilmediği için madencilik yaparak hem sistemin işlemine yardımcı oluyorsunuz hem de bitcoin çıkarma işlemlerini yapabiliyorsunuz.

Bitcoin madenciliğine merak saranlar bilgisayarlarına program yükleyerek hemen kazanmaları mümkün değildir. Bu biraz bilgi birikimine biraz da güçlü bir bilgisayarınız olması gerekmektedir. Bunun nedeni bitcoin madenciliği bilgisayar sisteminiz üzerinden donanımların CPU ve GPU kısımları üzerinden yapılmaktadır. Bu donanımlar üzerinden hesaplamalar yapılarak bitcoin çıkarılmaya çalışır. Ekran kartları GPU güçlü olduğu için genel anlamda bu donanımlardan yapılmakta olup ne kadar kuvvetli ekran kartına sahipseniz o kadar kolay madencilik yapabilirsiniz. Madencilik yapmak için isterseniz özel donanımlar alabilir veya bunları kiralayabilirsiniz.

Bitcoin 21 milyon ile sınırlandırılmış olmakta olup bunun haricinde çıkarmak mümkün olmayacaktır. Şu ana kadar yüksek miktarda bitcoin çıktığından dolayı kalan bitcoinleri çıkarmak daha zor olmaktadır. Bunları yapmak için çok güçlü sistemler yapılması gerekmekte ve şuan bunu bir çok kişi yaptığı için çıkarılması daha zor hale gelmiştir. Çoğu madencilik yapan kişi elektrik masraflarını çıkartmaz hale gelmiş ve bunlardın yerine cloud yani internet üzerinden sanal makinelere yönelmişlerdir. Bunlar hem daha karlı olmuş hem de daha verimli sonuçlar elde edilmiştir.

Bitcoin Değeri Nasıl Belirleniyor?

Bitcoin 21 milyon ile sınırlanmış olup bir merkez üzerinden istenildiği zaman çıkarılmamaktadır. Bu sebepten dolayı ise bir merkeze bağlı olmayıp bir yer değeri belirlemediği için insanlar bitcoin değerini belirlemektedir. Bu değer belirlemede en önemli önem ise arz ve talep ilişkisine bağlı olmaktadır. Buna bağlı olarak bitcoin değer kazanabiliyor veya kaybedebiliyor.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoini kullanmak için öncelikle bir sanal cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. Bu sanal cüzdan sayesinde istediğiniz şekilde ödeme yapabilir ve ödeme alabilirsiniz. Sanal cüzdanınız bir çok web servisi üzerinden oluşturabilirken cep telefonunuz, tabletiniz ve bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

Bitcoin sanal cüzdanınız ile ödeme yaparken veya para alacağınız zaman açık anahtar şifreleme yapmakta olup noktadan noktaya ağ bağlantısı gibi bir çok özelliği kullanmakta olup tamamen güvenli bir şekilde bunu sunmaktadır. Her işlemde bitcoinler ağda yerini alırken o yer bloklanır ve bu bir daha kullanılamaz.

Henüz ülkemizde ödeme sistemi olarak kullanılmasa da dünya çapında bir çok alışveriş sitesi bitcoini kabul etmektedir. Bunu bitcoin mağazaları üzerinden bulup bu sitelerden sanal cüzdanınız ile birlikte alışveriş yapabilirsiniz. Paypal ülkemizde faaliyetlerini durdurmuş olsa da bitcoini kabul etmiş ve ödeme sistemine bunu da eklemiştir. Bu sayede paypal ile birlikte yine bütün alışveriş sitelerinden alışveriş yapabilirsiniz.

binance borsa

Bitcoin Bir Yatırım Aracı Olabilir mi?

Bitcoini bir çok kişi yatırım amacı ile kullanmakta olup bu işten anlık olarak alıp satım yapan çok kişi bulunmaktadır. Anlık olarak değeri değişten dolayı bu bir çok yatırımcının ilgisini çekiyor ve yatırım yapmaktan çekinmiyorlar. Bitcoin belli bir sınırı olmasından dolayı ilerde bunun çok değerleneceği düşünüp bir çok kişide yatırım yapmaktadır. Sizlerde aynı borsa gibi ufak alım satımlar yaparak bu şekilde para kazanabilirsiniz. Transferler alım ve satımların anlık yapılması ise çok büyük bir avantajdır.

Bitcoin Ne Kadar Güvenlidir?

Bitcoin bir çok en son teknolojik şifreleme yöntemlerine sahip olduğu için çok güvenlidir. Herhangi bir aynı paranın iki kere kullanılması bunun şifrenin çözülmesi gibi hiçbir durum söz konusu değildir. Açıkçası sistemde hiçbir açık bulunmamaktadır. Sadece kredi kartı ve diğer banka işlemlerinizde olduğu gibi bilgisayarınıza virüs girmesi hacklenmesi ve sanal cüzdanınız ele geçirmesi durumlarda yani sizden kaynaklı sorunlarda güvenlik sorunu bulunur. Ki bu bütün sistemlerde yer almaktadır.

Bitcoin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin herhangi bir merkez bankasına bağlı olmadığı, bir birim tarafından yönetilmediğinden dolayı hiçbir ülkenin ekonomisine bağlı olmadan bütün ülkelerin para birimleri alım – satım yapılabilmektedir.

Bitcoin bir şirket olmadığı için hiç kimse sizin hesabınız kapatmaz, dondurmaz veya hesabını soramaz.

Bitcoin kuru sürekli olarak dalgalı olmakta olup bu belki de en büyük dezavantajdır. Bir anda bir çok para kazanabilirken bir anda bir çok paranızı da kaybetmiş olabilirsiniz.

Banka hesabı açmak gibi bir çok teferruat ile uğraşmadan kolayca 2 adımda hesabınızı kurabilir ve istediğiniz her yerden yönetebilirsiniz.

Transfer yaparken, ödeme alırken veya ödeme gönderirken herhangi bir ek ücret ödemeden direk olarak transferlerinizi yapabilirsiniz.

Bitcoin sürekli olarak işlem yapılmakta olup diğer bankalar gibi EFT saati olmakta olup gece gündüz haftasonu istediğiniz vakit işlem yapabilirsiniz.

Bitcoin ödeme alırken veya gönderirken gönderen bilgileri gizlidir. Bu sebepten dolayı ise illegal ve gizli yapmanız gereken tüm işlemleri buradan yapabilirsiniz.

Paylaş